Brytyjski HMS Diamond przechwytuje dron Huti. Pociski Sea Viper w akcji

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym możemy zobaczyć w akcji brytyjski niszczyciel HMS Diamond wyposażony w system obrony powietrznej Sea Viper (PAAMS).

Wielka Brytania dysponuje sześcioma rakietowymi niszczycielami typu 45 (na zdj. HMS Duncan)
Wielka Brytania dysponuje sześcioma rakietowymi niszczycielami typu 45 (na zdj. HMS Duncan)Carl CourtAFP

Sytuacja na Morzu Czerwonym jest ekstremalnie napięta, bo pomimo wielu apeli bojownicy Huti - ruchu polityczno-militarnego wspieranego przez Iran - nie zaprzestali ataków dronowych i rakietowych na międzynarodowe statki komercyjne i okręty wojskowe na Morzu Czerwonym, a także prób uderzania w Izrael i wspierania Hamasu. Zamiast tego wybrali drogę wojenną, chociaż nie mają najmniejszych szans w starciu z potęgą militarną połączonych sił zachodnich, o czym mogli się przekonać podczas ataku sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii przeprowadzonego 12 stycznia.

HMS Diamond odpiera ataki Huti

Wtedy mogliśmy zobaczyć w akcji m.in. amerykańskie taktyczne pociski manewrujące BGM-109 Tomahawk, odpalane z wyrzutni umieszczonych w okrętach nawodnych i podwodnych, przeznaczone do atakowania celów naziemnych i nawodnych. Dziś możemy zaś zobaczyć, jak jeden z brytyjskich niszczycieli, a mówiąc precyzyjniej HMS Diamond, który w grudniu ubiegłego roku został wysłany na wody Zatoki Perskiej, aby wzmocnić siły HMS Lancaster, okrętu strażniczego Royal Navy, neutralizuje zagrożenie za pomocą rakiet systemu Sea Viper (PAAMS).

Jak dowiadujemy się z opisu pod filmem umieszczonym na Twitterze, przechwycony dron zestrzelony za pomocą rakiet Sea Viper jest już dziewiątym celem powietrznym zniszczonym przez HMS Diamond od czasu jego rozmieszczenia w regionie.

Brytyjskie niszczyciele to światowa czołówka

Brytyjska marynarka posiada sześć takich niszczycieli rakietowych typu 45, które są jednymi z najbardziej zaawansowanych okrętów, jakie kiedykolwiek zbudowano. Ich głównym celem jest niszczenie wrogich samolotów, dronów, a także wszelkiego rodzaju pocisków, do czego wykorzystują system obrony powietrznej Sea Viper (PAAMS).

Bazuje on na aktywnym radarze wielofunkcyjnym SAMPSON z elektronicznym skanowaniem, a także radarze dalekiego zasięgu S1850m. System pozwala na śledzenie wielu celów oraz jednoczesne kontrolowanie i koordynowanie wielu pocisków znajdujących się już w powietrzu. Według dostępnych informacji system jest w stanie wykryć i śledzić około 70 obiektów o wielkości piłki do krykieta (średnica około 22 cm), które poruszają się z prędkością Mach 3.

Okręty wyposażone są w 16 wyrzutni pocisków przeciwlotniczych Aster 30 (zasięg 100 km), 32 wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych Aster 15 (zasięg 30 km), w działo 114 mm i dwa działka 30 mm, a także w dwa zestawy obrony bezpośredniej Vucan Phalanx. Dodatkowo na jednostce mogą stacjonować dwa śmigłowce AW159 Wildcat, a w razie potrzeby można też na nich domontować dwie poczwórne wyrzutnie dla 8 pocisków przeciwokrętowych RGM-84 Harpoon.

Podwodny tunel pęka w trakcie przejazdu? Wiemy, co robićINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas