Ciężkie czasy dla Ukraińców? Rosjanie ulepszają rakiety Oniks

Naddźwiękowy pocisk manewrujący P-800 Oniks otrzyma nowe systemy naprowadzające, pozwalające na bardziej precyzyjne atakowanie ukraińskich celów lądowych – donosi rosyjska agencja TASS. Obok tego Rosjanie mają pracować nad zwiększeniem odporności pocisków przed zagłuszeniem elektronicznym.

Rakiety P-800 Oniks jeszcze groźniejsze

TASS opiera swoje rewelacje na anonimowych źródłach z "rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego". Według nich rakiety Oniks mają zostać ulepszone specyficznie pod kątem wojny na Ukrainie i ataków na cele lądowe. Pierwotnie P-800 został zaprojektowany jako rakieta antyokrętowa.

Podczas wojny Rosjanie znaleźli dla rakiet Oniks zastosowanie w atakach na obiekty cywilne na południu Ukrainy u wybrzeża Morza Czarnego m.in. w Odessie. Ukraińcy już mają problem z tymi rakietami, nie mogąc ich często zestrzelić. Wszystko przez niezwykłą prędkość pocisku oraz fakt, że ukraińska obrona powietrzna w tamtym regionie opiera się na starych poradzieckich systemach. Przerzut tam zachodnich systemów jak Patriot czy IRIS-T jest zaś ryzykowny. 

Reklama

Rosjanie chcą lepszych pocisków

Źródła z rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego nie zdradziły TASS, co dokładnie mają obejmować ulepszenia oprócz tego, że dotykają zarówno montażu nowych urządzeń naprowadzających, jak i systemów utrudniających zagłuszenie tego naprowadzania. W domyśle ulepszenia mają zniwelować działanie wrogich systemów walki elektronicznej, czyniąc Ukraińców bezbronnymi przed rakietą Oniks.

Ukraiński portal Defense Express zauważa jednak, że Rosjanie tą decyzją niejako przyznają, że ich P-800 jest podatny na ukraińskie systemy walki elektronicznej. Co ważniejsze już w lipcu 2023 roku Rosjanie oznajmili, że udało im się polepszyć celność rakiet Oniks, dostosowując je do ataków na cele naziemne. Zapowiedzi kolejnych ulepszeń w tym kierunku wskazują, że wcześniejsze ulepszenia albo nie spełniły oczekiwań, albo ich nie było. Trudno więc zbyt poważnie brać zapowiedzi Rosjan, że z nowych ulepszeń wyjdzie coś sensownego.

Rakiety P-800 Oniks zagrażają Odessie

Pocisk manewrujący P-800 Oniks, wykorzystywany przez systemy Bastion-P, to jedna z najgroźniejszych broni rosyjskiego arsenału. Wszystko przez tor lotu pocisku, gdzie na samym początku może osiągnąć pułap 14 kilometrów, aby w ostatniej fazie przejść na wysokość nawet 10-15 m n.p.m., dając niewiele czasu na reakcję. P-800 Oniks może nawet lecieć na niskim pułapie już od momentu wystrzelenia, jednak z ograniczonym zasięgiem.

Parametry taktyczno-techniczne pocisku P-800 Oniks:

  • Długość: 8,6 m
  • Szerokość: 0,67 m
  • Masa całkowita: 3000 kg
  • Masa ładunku wybuchowego: 200-250 kg
  • Prędkość maksymalna: 2-2,2 Ma (2450-2695 km/h)
  • Zasięg: 300 km (przy standardowym torze lotu), 120 km (przy locie na niskim pułapie)
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosjanie | Ukraińcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy