Czesi zebrali ponad milion euro na czołg. T-72 Avenger wyruszy na Ukrainę!

Czesi zebrali już ponad 1,3 mln euro i są dosłownie o krok od zakupu czołgu T-72 Avenger dla Ukrainy. Projekt został zainicjowany przez biznesmena Dalibora Diedka na początku maja tego roku. Kampanię nazwano "Dárek pro Putina", czyli "Prezent dla Putina". Co potrafi czołg Tomáš nazwany tak na cześć pierwszego prezydenta Czechosłowacji Tomáša Masaryka?

  • Organizatorzy zbiórki konsultowali projekt z zarówno z ministerstwem obrony Czech, jak i z armią ukraińską. 
  • Dostawę i późniejszy transport ma zapewnić czeski rząd.

Na oficjalnym koncie zbiórki na Twitterze można dzisiaj przeczytać: "Tak, to pierwszy kraj na świecie, w którym ludzie zrzucili się na czołg, aby wysłać go przeciwko Putinowi, Tomáš idzie na wojnę! 33 miliony koron zebrano dzięki 11 288 osobom z sercem. Dzięki. Co dalej? Amunicja! Amunicja do czołgów, wyrzutni rakiet, haubic i armat. Amunicja!". Przeliczając zebraną kwotę na euro, udało się Czechom zgromadzić 1 320 000 euro (prawie 6 400 000 złotych). Średnio każda osoba wpłaciła około 117 euro (czyli około 566 zł).

Reklama

Czeski Avenger jedzie do Ukrainy

Dzięki zbiórce do ukraińskiej armii ma trafić czołg T-72 Avenger, który jest modernizacją radzieckiego czołgu T-72. Maszyna wyposażona jest w noktowizor o zasięgu aż 4 km, jest to elektrooptyczny system nadzoru trzeciej generacji. Sprzęt wyposażony jest w moduł GPS do nawigacji i transmisji danych oraz w pancerz reaktywny. Modernizacje zwiększają bezpieczeństwo załogi przed skutkami ostrzału balistycznego, wybuchami min, a także przed skutkami promieniowania i substancjami chemicznymi. Czołg posiada specjalny system rozpoznawania wróg-przyjaciel.

Maszyna obsługiwana jest przez trzy osoby i może niszczyć inne czołgi oraz cele opancerzone. Posiada zintegrowany system zasłony dymnej do tworzenia kamuflażu w rzeczywistych warunkach bojowych. Głównym uzbrojeniem jest działo 125 mm. Wystrzeliwane pociski są w stanie przebić pięćdziesięciocentymetrowy pancerzy z odległości 2 km. Avenger może oddać maksymalnie do ośmiu strzałów na minutę, zaś maksymalny zasięg ostrzału to 3 km. Dodatkowo można tutaj znaleźć przeciwlotniczy karabin maszynowy. Maszyna waży aż 40 ton i może osiągnąć 60 km/h. Napędzany jest dwunastocylindrowym silnikiem o mocy 840 koni mechanicznych. Zasięg operacyjny wynosi 500 km po drodze lub 250 km w terenie. Posiadając dodatkowy zbiornik paliwa, może pokonać aż 700 km.

W ostatnim czasie obywatele kilku europejskich krajów zebrało fundusze na zakup sprzętu wojskowego dla ukraińskiej armii, by wesprzeć ten kraj w obronie swojego terytorium przed rosyjskim atakiem. Tutaj można wymienić m.in. Polskę, Litwę, Słowację, Rumunię, Łotwę i Estonię.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzęt wojskowy | wojna Ukraina-Rosja | Avenger | czołg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama