Czy Wielka Brytania została bez sprawnej artylerii samobieżnej?

Jak donosi Bulgarianmilitary, Wielka Brytania może odczuwać braki artylerii samobieżnej 155 mm z powodu przekazania swoich maszyn Ukrainie. Jak wygląda sytuacja?

Londyn obiecał przekazać Ukrainie 30 haubic samobieżnych 155 mm AS90 - są one całkowicie sprawnymi maszynami, które są gotowe operacyjnie. Z kolei brytyjski Daily Mail rozpisuje się o całkowitym braku wymaganej liczby sprawnych egzemplarzy.

Jak twierdzi brytyjski szef sztabu gen. Patrick Sanders, powstałymi zmianami zostaną najbardziej dotknięte załogi artylerii i czołgów. Zaznacza także, że taka sytuacja jest szansą dla brytyjskiej armii na rozpoczęcie modernizacji i transformacji. Ponadto mówi, że obecnie właśnie Ukraina o wiele bardziej potrzebuje systemów artyleryjskich AS90.

Reklama

Według Military Balance Wielka Brytania w 2021 roku posiadała 89 sprawnych haubic AS90 (całkowita liczba to 179 jednostek), które według założeń mają zostać wycofane z eksploatacji w 2030 roku. Eksperci twierdzą, że kraj ten rozpocznie teraz poszukiwania nowego sprzętu na rynkach międzynarodowych. Kilka źródeł donosi, że na celowniku Londynu są koreańskie K9 Thunder oraz szwedzkie Archery.

Wielka Brytania w ostatnim czasie zwiększyła swoje zaangażowanie w pomoc Ukrainie. Przekazanych zostanie 14 czołgów Challenger 2 oraz 30 haubic samobieżnych AS90. Ta decyzja dała bodziec dla Berlina, który zezwolił na reeksport czołgów Leopard 2. Ponadto USA do końca 2023 r. i na początku 2024 r. ma dostarczyć Kijowowi łącznie 31 czołgów Abrams.

Co potrafi haubica AS90?

Haubica napędzana jest przez silnik wysokoprężny Cummins VTA 903T-660 o mocy 659 KM. Pełny zbiornik paliwa o pojemności 750 l pozwala na pokonanie około 370 km. Pojazd może rozpędzić się do 57 km/h i waży 42 000 kg.

W skład uzbrojenia wchodzi armatohaubica kal. 155 mm L/39 oraz karabin maszynowy. Załogę maszyny tworzy dowódca, celowniczy, dwóch ładowniczych i kierowca. Kadłub pojazdu wykonany jest ze spawanych płyt ze stali pancernej (grubość do 17 mm), z kolei wieża zbudowana jest z płyt pancernych. Podczas prowadzenia ciągłego ognia szybkostrzelność wynosi 2 strz./min, lecz może osiągnąć także 18 strz./3 min. Zasięg ostrzału może dochodzić do 30 km. Pojazd posiada automatyczny komputerowy system celowania AGLS, który steruje wieżą, łączy także operacje orientowania maszyny w terenie, nadawanie lufie kąta podniesienia i kierunku. Ponadto AC90 posiada system orientacji dynamicznej DRU, GPS oraz specjalny monitor dowódcy CDU.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojna Ukraina-Rosja | sprzęt wojskowy | Wielka Brytania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy