Do Ukrainy trafią amerykańskie mosty czołgowe. To przedziwne konstrukcje

W kontekście kolejnych partii pomocy dla Ukrainy najczęściej piszemy o nowych rodzajach broni, ale Kijów regularnie otrzymuje też pomoc wojskową innego typu, a mowa choćby o rozwiązaniach wspierających, jak mosty czołgowe.

Do Ukrainy po raz pierwszy trafią amerykańskie mosty czołgowe AVLB
Do Ukrainy po raz pierwszy trafią amerykańskie mosty czołgowe AVLBmateriały prasowe

W Ukrainie brakuje obecnie wielu rzeczy, do których jesteśmy na co dzień przyzwyczajeni, a jedną z nich są... mosty. Część wysadziła sama armia ukraińska, uniemożliwiając agresorowi prowadzenie ataków, a inne zniszczył armia Kremla, usiłując odciąć siły ukraińskie od wsparcia. To właśnie dlatego armie potrzebują mobilnych rozwiązań, m.in. mostów czołgowych, czyli wozów zabezpieczenia technicznego budowanych na zmodyfikowanym, pozbawionym wieży i innych elementów, podwoziu czołgowym, których głównym zadaniem jest zapewnienie możliwości szybkiego przekraczania rzek, urwisk i jarów.

USA dostarczą Ukrainie mosty czołgowe AVLB

Latem ubiegłego roku do Ukrainy trafiły niemieckie mosty czołgowe Biber, zbudowane na podwoziu czołgu Leopard 1, które oferują rozsuwane przęsło o łącznej długość 22 metrów i wytrzymujące ciężar do 50 ton, a teraz dołączy do nich również amerykański system. W oficjalnym komunikacie prasowym armia Stanów Zjednoczonych potwierdziła, że w ramach ostatniej pomocy o wartości 400 mln USD dostarczy siłom ukraińskim mosty M60A1 Armored Vehicle Launched Bridge (AVLB).

AVLB są zaprojektowane tak, aby towarzyszyły kolumnom pancernym i umożliwiały im przekraczanie rzek, strumieni, rowów i okopów. Mosty są przenoszone na podwoziach pojazdów opancerzonych i uruchamiane na brzegach rzek lub strumieni
czytamy w komunikacie prasowym.

M60A1 Armored Vehicle Launched Bridge (AVLB) to czołg mostowy wykorzystujący podwozie czołgu M60, produkowany od 1987 roku i stopniowo zastępowany w amerykańskiej armii przez  M1074 JAB. Nad jego kadłubem umocowane jest rozkładane przy pomocy siłownika hydraulicznego nożycowe przęsło o długości 19,2 m (pozwala pokonywać przeszkody o szerokości do 18,3 m) o maksymalnym obciążeniu 60 ton (lub 70 ton do 15 min).

Rozstawienie przęsła nad przeszkodą zajmuje dwuosobowej załodze od 2 do 5 minut, a jego zdjęcie do 10 minut. Dodatkowo w zestawie pomocy dla Ukrainy znajdą się narzędzia do usuwania przeszkód, amunicja burząca, części zamienne i inny sprzęt polowy, testujący i diagnostyczny wspomagający utrzymanie i naprawę pojazdów.

Todorovden. Święto koni to początek Wielkiego Postu w Bułgarii© 2023 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas