Dostajemy czołgi w oszałamiającym tempie. Kolejne K2 w Polsce

Do Polski dotarła kolejna dostawa czołgów K2GF z Korei Południowej. To druga dostawa tych czołgów w tym miesiącu.

Polska otrzymała kolejne czołgi K2. Druga dostawa w miesiącu
Polska otrzymała kolejne czołgi K2. Druga dostawa w miesiącu@PGZ_plTwitter

Jak poinformowała Agencja Uzbrojenia, do portu w Gdańsku dotarła najnowsza dostawa 6 czołgów K2GF z Korei Południowej. Oznacza to, że w naszym kraju jest już 77 tych czołgów. Jednak co najlepsze, jeszcze w tym roku do Polski ma dotrzeć 7 czołgów K2. Tempo dostaw może budzić podziw, szczególnie że jest to druga dostawa czołgów K2 do Polski w listopadzie.

Czołgi K2 w Polsce

Na ten moment Polska zamówiła 180 czołgów K2GF (Gap Filler). W 2025 roku do polskich portów ma dotrzeć 96 maszyn, zamykając realizację tej umowy. Wszystkie zamówione czołgi K2 trafią na wyposażenie 16. Dywizji Zmechanizowanej. Do tej pory trafiały na uzbrojenie jednostek 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Ta ostatnia dopiero niedawno otrzymała pierwsze czołgi K2.

Czołgi K2 Black Panther zastępują w Wojsku Polskim poradzieckie maszyny T-72 i ich polskie modernizacje PT-91 Twardy oraz uzupełniają luki po wysłaniu ogromnej liczby czołgów w ramach pomocy militarnej Ukrainie. Aby jednak przeprowadzić pełną modernizację 16. Dywizji Zmechanizowanej i zaopatrzyć kolejne tworzone dywizji m.in. 1 Dywizję Piechoty Legionów potrzeba kolejnych nowoczesnych czołgów.

Przyszłość czołgów K2PL

Obecnie negocjowana jest umowa wykonawcza na pozyskanie kolejnych 180 czołgów K2 wraz z 81 wozami zabezpieczenia technicznego. Jednak być może ważniejszą rzeczą od samych czołgów w nowej umowie, ma być ustalenie szczegółów polonizacji czołgów K2. Ważnym elementem tego jest ustanowienie produkcji czołgów K2 w Polsce.

Docelowo te czołgi w polskiej armii mają być w wersji K2PL, czyli zmodernizowanych i przystosowanych do konkretnie naszych wymagań. Według dostępnych informacji K2PL ma posiadać m.in. wzmocnienie opancerzenia, doposażenie w system obserwacji dookólnej, aktywny system ochrony pojazdów ASOP, oraz karabin 12,7 mm WKM. Polonizacja K2 ma zakładać wprowadzenie dużej części komponentów polskiej produkcji. Chociażby elementem wzmocnienia ochrony czołgów K2PL może być opracowany przez Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia pancerz reaktywny Pangolin, stanowiący następcę podobnego pancerza ERAWA z czołgów PT-91 Twardy.

Szczegóły tego, jakie rozwiązania ma implementować K2PL ma ustanowić druga umowa wykonawcza z koreańskim koncernem – Hyundai Rotem. Docelowo w Wojsku Polskim może się znaleźć aż 1000 czołgów K2PL. Tak przynajmniej głosi umowa ramowa z 27 lipca 2022 roku. Czy tak się jednak stanie, zależy od negocjacji nad polonizacją czołgów i tego, czy uda się przenieść ich produkcję do Polski.

Ma zagadać oszustów. Babcia AI w obronie prawdziwych ludzi© 2024 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas