Drony Black Hornet są wielkości kolibra, trafią do Ukrainy. Co potrafią?
Wielka Brytania wraz z Norwegią zamierzają dostarczyć naszemu wschodniemu sąsiadowi mikrodrony Black Hornet. Jednostka mieści się w dłoni. Mierzy 16 cm na 2,5 cm, waży 18 gramów i posłuży Ukraińcom do prowadzenia rekonesansu oraz tajnych misji.
Bjorn Arlid Gram, norweski minister obrony poinformował, że Norwegia wraz z Wielką Brytanią przekażą Ukrainie mikrodrony Black Hornet. Nie będą one pochodzić z magazynów tych państw, lecz zostaną przez nie specjalnie zakupione i dalej przekazane w formie darowizny. Szacowany koszt wyniesie około 45 mln zł. Dostawa obejmuje jednostki Black Hornet, wszelkie komponenty, odpowiednie szkolenie z obsługi nowego sprzętu oraz wysyłkę.
Darowizna oznacza, że podtrzymujemy nasze zobowiązanie do dalszego wspierania Ukrainy, ale pociąga to za sobą również nowy kierunek wspierania ich walki przez kraje zachodnie. Do tej pory my i nasi sojusznicy przekazywaliśmy głównie darowizny z naszych zapasów
Co potrafią mikrodrony Black Hornet?
Black Hornet Nano to opracowany przez norweską firmę wojskowy mikrodron. Obecnie wykorzystywany jest m.in. przez Norwegię, USA, Francję, Wielką Brytanię, Niemcy, czy Turcję
Jednostka mierzy 16 cm na 2,5 cm i służy do prowadzenia rekonesansu i przeprowadzania tajnych misji. Mikrodrony ważą jedynie 18 gramów i mieszczą się w jednej dłoni, zaś szkolenie z obsługi tej niewielkiej maszyny trwa zaledwie 20 min. Sprzęt wyposażony jest w kamerę, która daje operatorowi obraz w pełnym ruchu, może także wykonywać zdjęcia HD. UAV posiada w sumie trzy kamery, jedną skierowaną do przodu, drugą "patrzącą" na dół, a trzecia skierowana jest do przodu i w dół pod kątem 45 stopni.
Maksymalna prędkość wynosi 21 km/h, jak zapewnia producent, sprzęt jest "prawie bezgłośny". Pełny pakiet Black Hornet zawiera dwa śmigłowce - naładowanie do 90 proc. baterii wynosi 20-25 min, tyle samo wynosi "czas zawisu", gdy jeden wymaga doładowania, drugi jest już gotowy do lotu.
Najnowsze wersje maszyny posiadają noktowizor oraz długofalowe czujniki podczerwieni, które mogą przesyłać zdjęcia i wideo o wysokiej rozdzielczości za pośrednictwem cyfrowego łącza o zasięgu 1,6 km - przesyłane dane są zaszyfrowane. Obrazy wyświetlane są na małym ręcznym terminalu, który może być używany także do sterowania UAV-em. Sprzęt wystrzeliwany jest ze specjalnej niewielkiej stacji.
Dodatkowym atutem Black Hornet jest to, że drony nie przechowują w sobie przesyłanych danych, dzięki czemu w przypadku przechwycenia nie zostaną ujawnione szpiegowane cele. UAV może być ręcznie sterowany przez operatora lub może poruszać się po wcześniej wyznaczonej poprzez GPS trasie.