Francja wyśle potężne rakiety SCALP-EG na Ukrainę. Jest decyzja

Rząd Francji ogłosił ogromną pomoc dla Ukrainy w postaci superpotężnej broni. Można śmiało mówić o kolejnym ważnym przełomie, który może zaowocować odmianą na lepsze bardzo trudnej sytuacji na froncie.

Rząd Francji ogłosił ogromną pomoc dla Ukrainy w postaci superpotężnej broni. Można śmiało mówić o kolejnym ważnym przełomie, który może zaowocować odmianą na lepsze bardzo trudnej sytuacji na froncie.
Francja wyśle na Ukrainę pociski dalekiego zasięgu SCALP-EG /MBDA /materiały prasowe

Jak donosi serwis Bulgarian Military, rząd Francji przygotowuje nowy, wielki pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. W jego ramach, Siły Zbrojne Ukrainy mają otrzymać między innymi 40 potężnych pocisków dalekiego zasięgu o nazwie SCALP-EG. Są to starsze modele rakiet, ale pozostające w dobrej kondycji. Broń ta miała być wycofana. Jednak postanowiono jeszcze uczynić z niej dobry użytek.

Armia Francji obecnie ich nie potrzebuje, ponieważ w obliczu wojny na Ukrainie i szybkim zbrojeniu się Rosji, również ten kraj rozpoczął produkcję różnych pocisków, które mogą zostać użyte w przypadku agresji Kremla na kraje NATO lub samą Francję. Na razie nie wiadomo, kiedy Ukraińcy otrzymają superpociski SCALP-EG, ale nieoficjalnie mówi się, że ma to być jeszcze w maju. 

Reklama

Francuzi przekażą Ukrainie pociski SCALP-EG

Francuzi mieli już przekazać Ukrainie ok. 70 sztuk pocisków SCALP. Dostawę 40 sztuk zapowiedziano na początku bieżącego roku, a teraz pojawiła się informacja o kolejnych 40. Wcześniej Ukraińcy mogli dysponować ponad 20 sztukami tej broni, co oznacza, że do tej pory łącznie użytych na froncie było i niebawem będzie ponad 100 sztuk tych francuskich pocisków.

Pociski manewrujące dalekiego zasięgu SCALP-EG mają bliźniaczą konstrukcję ze słynnymi brytyjskimi pociskami Storm Shadow, dzięki którym Ukraińcy zniszczyli wiele rosyjskich samolotów, śmigłowców czy okrętów. SCALP-EG oferują ok. 300 kilometrów i mogą być odpalane z ukraińskich bombowców Su-24. Oznacza to, że samoloty mogą podlecieć do linii frontu i tym samym zwiększyć zasięg pocisku.

Czym są  francuskie pociski SCALP-EG?

Atrybutem SCALP jest możliwość lotu do wyznaczonego celu bardzo nisko nad ziemią, co bardzo utrudnia wrogowi jego wykrycie przez nawet najlepsze systemy obrony powietrznej. SZU są pewne, że pociski SCALP pomogą przyspieszyć eliminację rosyjskich składów paliw czy amunicji w okupowanych obwodów i jednocześnie ograniczyć dostawę zaopatrzenia dla wojsk.

Pociski mają zasięg od 250 do 300 kilometrów. Zostały wyposażone w bardzo efektywny silnik turboodrzutowy Turbomeca Microturbo TRI 60-30 o ciągu 5,4 kN. Pozwala on rozpędzić pocisk SCALP do nawet 1000 km/h. Broń ma długość 510 cm, szerokość 63 cm i wysokość 48 cm.

Co ciekawe, dziś rano (13.05), Siły Zbrojne Ukrainy dokonały ataku na rosyjski radar na Krymie. W trakcie ataku użyto rakiet dalekiego zasięgu SCALP-EG. Cała akcja zakończyła się sukcesem. Rosjanie stracili ważny radar, dzięki któremu mogli na bieżąco śledzić ruch powietrzny i na tej podstawie przygotować się na atak rakietowy skierowany np. na Most Krymski.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Storm Shadow | pociski | Francja | NATO | Pociski manewrujące
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy