Francuskie myśliwce Mirage 2000 nad Ukrainą. Rosja się wścieknie
Niebawem prezydent Francji będzie wizytował na Ukrainie. Władze z Kijowa twierdzą, że są spore szanse na otrzymanie w niedalekiej przyszłości francuskich myśliwców Mirage 2000.
Rok temu, przewodniczący Komisji Zgromadzenia Narodowego ds. Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych Francji powiedział, że rząd nie wyklucza dostarczenia do Ukrainy myśliwców Dassault Mirage 2000 i Rafale. Teraz te piękne wizje Ukraińców mogą w końcu stać się rzeczywistością.
Forbes zacytował bowiem słowa, Mykoły Ołeszczuka, dowódcy sił powietrznych Ukrainy, który stwierdził, że "niewykluczone, iż zdolności bojowe bombowców Su-24M zostaną wzmocnione przez Mirage 2000D". Jeśli takie plany staną się faktem, to będzie to kolejny wielki przełom w kwestii pomocy Ukrainie pochodzącej od krajów NATO.
Francuskie Mirage 2000 nad Ukrainą
Przewodniczący Komisji Zgromadzenia Narodowego ds. Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych Francji dodał, że rząd francuski ma pewne warunki dotyczące tego rodzaju transferu, wśród których najważniejszym jest ocena, że samoloty nie stanowią ryzyka eskalacji wojny do tego stopnia, że doprowadziłaby ona do bezpośredniego konfliktu Rosji z NATO. Nie bez znaczenia jest też fakt, że przekazanie myśliwców nie może mieć negatywnego wpływu na bezpieczeństwo Francji i całej Europy.
Jakiś czas temu, w sieci pojawiły się informacje wskazujące, że dwie firmy: Ares i Procor nabyły ostatnio po 12 sztuk Mirage 2000 od władz Kataru i Brazylii. Całkiem prawdopodobne, że te maszyny mogą pojawić się na ukraińskim niebie, ale nie jest pewne, w jakim są obecnie stanie. Całkiem możliwe, że również Grecja może zdecydować się oddać swoje wycofywane Mirage 2000. Tamtejsza armia wdraża na ich miejsce wielozadaniowe Rafale.
Czym są francuskie Mirage 2000?
Analitycy sugerują, że Francja przekaże swoje Mirage 2000, ale nie stanie się to szybciej, niż Ukraina dostanie od Holandii czy Danii amerykańskie myśliwce F-16. Rząd chcą zobaczyć, czy te maszyny zmienią sytuację na froncie i jaki będzie stosunek do nich polityków z Kremla.
Mirage 2000-9 jest "w pełni wszechstronną jednostką", która wyposażona jest w zmodernizowany radar RDY-2 oraz EMTI. Maszyna może być tankowana w powietrzu. Wariant ten był sprzedawany przez Francję do ZEA oraz do Grecji. Samolot posiada tryb wizualizacji ruchomych celów, co pozwala na śledzenie wszelkiego rodzaju pojazdów na ziemi. Ponadto może śledzić cele w trybie powietrze/morze.
W skład uzbrojenia wchodzą m.in. manewrujące pociski Black Shaheen (wersja dla ZEA), których zasięg może wynosić aż 560 km. Według założeń są one w zasadzie niewykrywalne. Ponadto samolot posiada pociski powietrze-ziemia Exocet. Są to autonomiczne poddźwiękowe pociski przeciwokrętowe.