Hiszpania ma otrzymać zmodernizowane śmigłowce szturmowe z nowoczesnym sprzętem kryptograficznym

Hiszpania się zbroi, po wozie saperskim Castor armia z Półwyspu Iberyjskiego ma otrzymać nowe śmigłowce szturmowe Tiger MK III, które będą wyposażone w najnowszy sprzęt kryptograficzny.

Jak donosi Bulgarianmilitary hiszpańskie ministerstwo obrony podpisało umowę z firmą Tecnobit-Grupo Oesia, która obejmuje dostarczenie śmigłowców szturmowych Tiger MK III wraz z nowym sprzętem kryptograficznym. Pakiet jest wart ponad cztery mln euro.

Nowy sprzęt ma umożliwiać m.in. szyfrowanie, generowanie kluczy i uwierzytelnianie w celu zapewnienia bezpiecznej komunikacji między poszczególnymi jednostkami. System ma spełniać standardy wojskowe panujące w Hiszpanii oraz standardy NATO. Kontrakt został sformalizowany w połowie grudnia i ma trwać pięć lat.

Reklama

Jakie możliwości posiada nowy śmigłowiec szturmowy Tiger?

Program współpracy między Hiszpanią i Francją dotyczący Tiger MK III ma na celu wdrożenie szeroko zakrojonej modernizacji tego modelu śmigłowca. Jednym z zadań jest wydłużenie ich okresu użytkowania z 20 do 40 lat. Ponadto odnowione zostaną wszystkie systemy i podsystemy, a także architektura awioniki, wyposażenie operacyjne, czy uzbrojenie.

Madryt ma zainwestować w modernizacje aż 1,2 mld euro - efektem będzie pełne unowocześnienie floty 18 Tiger HAD do nowej wersji. Niezbędne prace będą prowadzone w Airbus Helicopters w Albacete w Hiszpanii. Dostawa maszyn będzie miała miejsce w latach 2030-2034. Ponadto modernizacja obejmie również 42 francuskie Tigery. Istnieje również szansa na to, że w przyszłości do dwustronnego kontraktu dołączy także Berlin.

Starsza wersja śmigłowca odznaczała się bardzo dużą zwinnością oraz wytrzymałością, dodatkowo model ten był trudny do wykrycia. Nowy standard ma zapewnić połączenie maszyny z cyfrowym polem bitwy, co będzie skutkować m.in. wymianą informacji taktycznych w czasie rzeczywistym. W uzbrojeniu znajdzie się nowe działo, czy rakiety kierowane laserowo.

Wprowadzone unowocześnienia mają zmniejszyć obciążenie załogi pracą, co ma jednocześnie pomóc w ich pełnym skoncentrowaniu się na realizacji misji. W maszynie zamontowane zostaną również nowe systemy nawigacji, systemy zarządzania polem walki oraz środki przeciwdziałania. Pierwszy lot prototypu helikoptera ma odbyć się już w 2025 roku. Ma on zostać skonstruowany na podstawie jednego z sześciu Tigerów w wersji HAP stacjonujących obecnie w bazie Coronel Sánchez Bilbao de Almagro w Ciudad Real.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzęt wojskowy | Hiszpania | śmigłowce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy