Izrael sięgnął po pociski NLOS Spike. Mamy je też w Polsce

Premier Izraela zapowiedział wczoraj, że Jerozolima z całą stanowczością odpowie na bezprecedensowy atak, co "zmieni Bliski Wschód" i właśnie oglądamy skutki tej odpowiedzi. Siły Obronne Izraela (IDF) przez całą noc atakowały pozycje Hamasu w Strefie Gazy.

Siły Obronne Izraela sięgnęły po pociski Spike. Ma je też polskie wojsko
Siły Obronne Izraela sięgnęły po pociski Spike. Ma je też polskie wojskoClash Report/@clashreportTwitter

Podobnie jak to ma miejsce w przypadku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wojna w Izraelu również jest szeroko komentowana i dokumentowana w mediach społecznościowych. Na umieszczonych w sieci nagraniach mogliśmy zobaczyć dokładnie moment skoordynowanego ataku Hamasu, który przeprowadził jednocześnie inwazję z lądu, wody i powietrza, a także okrucieństwo terrorystów - porywających, torturujących i mordujących cywilów (np. prowadzących ostrzał samochodów w okolicach festiwalu Supernova, gdzie zabili ponad 250 osób).

Izrael odpowiada. Nagrania w sieci

Dziś dołączają także relacje z izraelskich ataków na Strefę Gazy oraz materiały publikowane przez izraelskie siły zbrojne, podobne do tych udostępnianych w sieci przez Ukrainę w celu zmobilizowania i podtrzymania morale żołnierzy i sojuszników. Na jednym z nich widzimy użycie pocisków Spike NLOS ATGM, wystrzeliwanych w kierunku wrogich pozycji z okrętów izraelskiej marynarki.

Zaczęliśmy. Izrael wygra
napisał na swoich mediach społecznościowych Binjamin Netanjahu.

Siły Obronne Izraela sięgnęły po pociski Spike

Spike to przeciwpancerny pocisk rakietowy precyzyjnego rażenia opracowany przez Rafael Advanced Defense Systems. Został on skonstruowany z myślą o potrzebach sił lekkich, a więc łączyć ma w sobie wysoką skuteczność i niewielką masę, dzięki czemu przenoszenie wyrzutni i dwóch pocisków możliwe jest przez dwuosobową obsługę. Dostępny jest jednak w wielu wersjach (różniących się masą głowicy i zasięgiem), w tym do przenoszenia na lekkich pojazdach, wozach bojowych, śmigłowcach czy okrętach.

Tak jak w przypadku zamieszczonego przez IDF nagrania, na którym oglądamy wersję NLOS (Non Line Of Sight), czyli większym pociskiem o zasięgu 25 km i masie całkowitej ok. 70 kg, przeznaczoną do montażu na wozach bojowych oraz śmigłowcach.

Pocisk wyposażony jest w tandemową głowicę kumulacyjną, w której tzw. prekursor zapewnia przebicie pancerza reaktywnego, zaś ładunek główny 700 mm zasadniczego pancerza stalowego. Napęd zapewniają dwa silniki rakietowe (startowy oraz marszowy) na stały bezdymny materiał pędny, a za naprowadzanie odpowiadają kamera dzienna, kamera termowizyjna lub obie te jednostki.

Warto tu dodać, że w 2004 roku system Spike wygrał przetarg na uzbrojenie dla Wojska Polskiego, a jego produkcję licencyjną z wykorzystaniem podzespołów polskich i izraelskich uruchomiono w zakładach Bumar Amunicja w Skarżysku-Kamiennej. W latach 2004-2013 Wojsko Polskie otrzymało 264 przenośne wyrzutnie oraz 2675 rakiet, przewidywanych zarówno dla wyrzutni przenośnych, jak i dla transporterów opancerzonych Rosomak. Pocisków Spike używa także wiele innych krajów, jak Chile, Czechy, Finlandia, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Rumunia, Singapur czy Włochy.

Odbudowa Pałacu Saskiego. Trwają prace archeologiczneAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas