Jedziesz sobie autostradą, a tam ląduje myśliwiec F-35... lub dwa

Dwa myśliwce F-35 Lightning II należące do Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, przydzielone do 48. Skrzydła Myśliwskiego w bazie RAF Lakenheath w Wielkiej Brytanii, zrealizowały historyczne lądowanie na autostradzie w Finlandii.

Dwa myśliwce F-35 Lightning II należące do Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, przydzielone do 48. Skrzydła Myśliwskiego w bazie RAF Lakenheath w Wielkiej Brytanii, zrealizowały historyczne lądowanie na autostradzie w Finlandii.
Jeden z dwóch myśliwców F-35 Lightning II, które wylądowały na autostradzie w Finlandii / US Air Force /domena publiczna

Od czasu przystąpienia Finlandii do NATO w 2023 roku, żołnierze sił sojuszniczych mieli co najmniej kilka okazji, by wymienić się wiedzą i doświadczeniem z "nowymi" kolegami. Jedną z nich były czerwcowe ćwiczenia 1v1 w zakresie walki o przewagę w powietrzu, podczas których piloci i myśliwce z dziewięciu krajów brali udział w symulacjach walk powietrznych. Miały one miejsce w Ramstein Air Base, czyli jednej z największych instalacji NATO i największej amerykańskiej bazie lotniczej w Europie.  

To historyczne lądowanie

Teraz dowiadujemy się zaś o kolejnym, które amerykańskie służby nazywają "przełomowym". Dlaczego? Podczas manewrów BAANA 2024 odbywających się w Finlandii, dwa myśliwce F-35 Lightning II należące do Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, przydzielone do 48. Skrzydła Myśliwskiego w bazie RAF Lakenheath w Wielkiej Brytanii, zrealizowały lądowanie na wyznaczonej autostradzie w tym kraju. 

Reklama

Jak podkreślał gen. James Hecker, dowódca Sił Powietrznych USA w Europie i Afryce, lądowanie w trudnych warunkach jest dowodem postępu NATO w zakresie realizacji koncepcji elastycznego użycia sił powietrznych (Agile Combat Employment) oraz wzmacnia integrację wojsk sojuszniczych.  Przy okazji nazwał lądowanie F-35 na autostradzie w Europie "świadectwem coraz bliższych relacji i ścisłej interoperacyjności z fińskimi sojusznikami".

Myśliwce F-35 z technologią Tech Refresh 3

Warto też dodać, że pod koniec sierpnia Lockheed Martin rozpoczął dostarczanie oprogramowania dla myśliwców F-35 wyposażonych w system Tech Refresh 3, umożliwiając pilotom bardziej wszechstronne szkolenia przed przyszłymi misjami. TR-3 stanowi podstawę dla aktualizacji Block 4 F-35, która obejmuje ponad 80 usprawnień w zakresie walki elektronicznej, nawigacji, komunikacji oraz uzbrojenia - pełna wersja oprogramowania ma zostać udostępniona na początku przyszłego roku.

Dodatkowo dowiadujemy się, że Lockheed Martin oraz jego partnerzy w programie F-35 dokonywać mają znaczących inwestycji w laboratoria badawczo-rozwojowe oraz infrastrukturę cyfrową, co ma przyspieszyć wprowadzanie nowych możliwości dla myśliwców. A ogłoszenie to pojawia się dosłownie dzień po tym, jak koncern otrzymał kontrakty na ponad 5 miliardów dolarów, dotyczące szeregu elementów związanych z programem F-35, w tym symulatorów, urządzeń szkoleniowych, wsparcia technicznego, dostaw materiałów, napraw oraz wyposażenia technicznego.

F-35B. Co to za maszyna?

F-35 to jednomiejscowy i jednosilnikowy myśliwiec wielozadaniowy piątej generacji, produkowany przez Lockheed Martin, który słynie ze swoich zaawansowanych możliwości ukrywania się, szybkości i zwinności, co czyni go kluczowym elementem współczesnego lotnictwa wojskowego. 

Jest zdolny do wykonywania szeregu misji, a do najważniejszych należą: uderzenia na cele lądowe, bezpośrednie wsparcie bojowe wojsk lądowych, walka powietrzna, walka elektroniczna, bojowe poszukiwanie i ratownictwo, szkolenie i wsparcie floty. Myśliwiec dostępny jest w trzech wersjach, w których 80 proc. elementów konstrukcyjnych jest identycznych, a pozostałe 20 proc. to dedykowane systemy, przystosowujące maszynę do pełnienia określonych zadań.

F-35A to samolot startujący i lądujący w sposób konwencjonalny (CTOL) przeznaczony dla sił powietrznych, F-35B to maszyna krótkiego startu i pionowego lądowania STOVL dla piechoty morskiej, a F-35C to samolot pokładowy dla marynarki wojennej.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: F-35 | Finlandia | NATO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy