Leopard 2 vs. T-90. Kto wygra wielkie starcie w Ukrainie?

Wraz z zapowiedzianymi dostawami Leopardów 2A4 i 2A6 do Ukrainy, czeka nas bitwa jedyna w swoim rodzaju. Po raz pierwszy w historii niemiecka maszyna zmierzy się z wrogimi czołgami rosyjskiej produkcji. Pojawia się więc pytanie, co się stanie, gdy Leopard 2 spotka na swojej drodze T-90? I czy będzie s tanie sprostać czołgom T-14 Armata, które według nowych informacji mogą w końcu trafić na front w Ukrainie.

Leopard 2 i T-90. Porównanie uzbrojenia, pancerza i mobilności

Uzbrojenie

Leopard 2A6 wyposażony jest w wydłużoną armatę Rh-120 LH\55 120mm, która ma bardzo dobre właściwości balistyczne. Efektywny zasięg pocisków to ok. 4 kilometry. 2A6 nie powinno mieć problemów z T-90, w przeciwieństwie do 2A4, które z krótszą wersją LH\44 będzie musiało podjechać bliżej w walce z późniejszymi wersjami czołgu.

Wszystkie wersje T-90 w Ukrainie mają 125mm armatę 2A46M-5, która ma bardzo podobne osiągi jak działo w wersji LH\55, wykorzystując pociski o takich samych właściwościach. T-90 posiada automat ładowania. Przyspiesza to ładowanie, jednak wymusza przetrzymywanie pocisków w wieży, co często po trafieniu kończy się eksplozją.

Reklama

Ochrona

W kwestii pancerza Leopard w wersji 2A4 też odstaje od reszty, nie stanowiąc problemu dla T-90. Inaczej sprawa ma się z Leopardem 2A6, który odziedziczył od wersji 2A5 wzmocniony pancerz z charakterystycznym klinowym kształtem wieży. Jednak wszystkie wersje T-90 też może pochwalić się silnym opancerzeniem. Do ochrony przed pociskami czołgów wykorzystuje on zarówno pancerz kompozytowy, jak i system ERA (pancerz reaktora wybuchowego).

Mobilność

Tu przewagę mają oba Leopardy. Wykorzystują one 12-cylindrowe podwójnie doładowane silniki diesla MTU MB 873, produkujące 1500 koni mechanicznych. W tym czasie T-90 używa różnych silników diesla rodziny V-92S, które mogą generować 1130 koni. Sprawia to, że Leopard 2 może jechać z maksymalną prędkością 70-75 kilometrów, gdy ważący mniej T-90 pędzi tylko 55-60 kilometrów.

Dodatkowo Leopardy są wyposażone w lepszą transmisję napędu. Jest ona specjalnie przydatna to poruszania się w ciężkim terenie. Błotniste pola Ukrainy już nie raz pokazywały, że potrafi się w nich zakopać taki czołg jak T-90. Leopard 2 będzie miał tu znaczną przewagę.

Załoga i elektronika. Prawdziwi zwycięzcy w starciu Leoparda 2 i T-90

Tak jak pancerz, siła ognia i prędkość ważna jest także załoga czołgu i przede wszystkim systemy obserwowania pola bitwy. W przypadku załogi przynajmniej na samym początku starcia T-90 będą miały przewagę. Rosjanie znają swoje maszyny, podczas gdy Ukraińcy dopiero będą musieli się ich uczyć.

Niemniej Leopard 2 jest znacznie łatwiejszy w efektywnej obsłudze niż T-90. Wszystko dzięki elektronice i systemom kontroli pola bitwy. W prostych słowach załoga Leoparda wie więcej niż załoga T-90. A informacja to najważniejsza broń w pojedynkach pancernych.

Gdy np. nowsza wersja T-90M zasłynęła ulepszonymi systemami kontroli ognia, nową termowizją i panoramicznym ekranem dla dowódcy, Leopardy 2A4 i 2A6 miały te technologie. Posiadają przy tym rozwiązania, których nie mają wczesne T-90A np. system hunter-killer.

Takie rzeczy pozwalają Leopardom szybciej dostrzec czołg i go zniszczyć. A dziś podstawowa zasada potyczek czołgów brzmi "jeżeli pierwszy zauważysz wroga, wygrywasz". W tej kwestii to Leopard 2 jest górą.

Czy Leopard 2 poradzi sobie z T-14 Armata?

Według informacji Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii Rosjanie są faktycznie gotowi, aby wystawić w Ukrainie czołgi T-14 Armata. Przez rosyjską propagandę określane były jako pogromcy każdego zachodniego czołgu w tym Leopardów.

Trudno jednak wskazywać kto faktycznie wygra w pojedynku Leopard 2 vs. T-14 Armata. Na papierze to rosyjska konstrukcja będzie górą w walce z wersjami 2A4 i 2A6. Pamiętać jednak trzeba, że jak niemieckie maszyny to bardzo rozwinięte i kompletne konstrukcje, gdy T-14 Armata była już kilkukrotnie modyfikowana, anulowana i przemieniana. A to niekoniecznie dobrze świadczy o rosyjskim "superczołgu".

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy