Mały kraj wyśle do Ukrainy blisko milion pocisków

Czechy ogłosiły wysłanie do Ukrainy aż 800 tysięcy pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm, które będą brały udział w misjach bojowych z udziałem ukraińskich haubic samobieżnych 2S22 "Bogdana".

Czechy ogłosiły wysłanie do Ukrainy aż 800 tysięcy pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm, które będą brały udział w misjach bojowych z udziałem ukraińskich haubic samobieżnych 2S22 "Bogdana".
Czesi nie stronią od pomocy Ukrainie. /123RF/PICSEL

Wspaniałe wiadomości dochodzą do nas z Czech. Tamtejszy rząd ogłosił, że wyśle do Ukrainy nawet 800 tysięcy pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm. Mają być one używane przez sprzęt dostarczony przez kraje NATO, ale również pierwszą i jedyną na razie ukraińską armatohaubicę samobieżną 2S22 "Bogdana", działającą w standardzie Sojuszu.

Reklama

Pociski artyleryjskie są obecnie na Ukrainie na wagę złota. To między innymi przez ich deficyt Siły Zbrojne Ukrainy musiały wycofać się z Bahmutu czy z Awdijiwki. Niestety, ich uzupełnienie jest ogromnym problemem nie tylko dla krajów NATO, ale również USA. Europa sama ma niewielkie rezerwy tej broni, a dodatkowo na horyzoncie pojawiła się możliwość agresji Rosji na kolejne kraje, w tym te znajdujące się w Sojuszu Północnoatlantyckim.

800 tysięcy pocisków artyleryjskich od Czech dla Ukrainy

Siły Zbrojne Ukrainy mogą zużywać 7 tysięcy pocisków artyleryjskich dziennie. Tymczasem Rosjanie nawet 30 tysięcy. Oznacza to, że nawet dostarczenie przez Czechy dodatkowych 800 tysięcy pocisków może wystarczyć Ukrainie na zaledwie nieco ponad 100 dni walki. Jeśli działania się zintensyfikują, a do tego dąży strona Ukraińska w związku z odbiciem Awdijiwki, to będzie to maksymalnie miesiąc.

Ukraina będzie wykorzystywać pociski w systemach artyleryjskich takich jak: polski "Krab", słowackiej armatohaubicy "Zuzana" czy rodzimej 2S22 "Bogdana". Ta ostatnia od blisko roku znajduje się w masowej produkcji w jednym z krajów Środkowej Europy. Została ona opracowana przez Nowokramatorski Zakład Budowy Maszyn (NKMZ) z Kramatorska.

Ukraińcy będą atakować Rosjan swoimi haubicami 2S22 "Bogdana"

Pierwsza wersja została zamontowana na podwoziu ukraińskiej ciężarówki KrAZ-6322 8x8. Najnowsza bazuje już na platformie Tatra 815-7 8X8, która posiada opancerzoną podwójną kabinę i magazyn pozwalający na transport ok. 20 pocisków. Dysponuje ona zasięgiem 0,78-42 km dla amunicji klasycznej (pociski odłamkowe) i 50-60 km dla amunicji ze wspomaganiem rakietowym.

Nowa wersja posiada również zautomatyzowany system ładowania, który pozwala osiągnąć średnią szybkostrzelność na poziomie sześciu strzałów na minutę. Samo działo kalibru 155 mm może pochwalić się poziomym kątem obrotu od -30 stopni do +30 stopni i kątem uniesienia od -5 stopni do +65 stopni. Przejście tej samobieżnej jednostki artylerii z pozycji transportowej do pozycji bojowej i odwrotnie zajmuje zaledwie 90 sekund.

Czym jest ukraińska armatohaubica 2S22 "Bogdana"?

Pojazd może poszczycić się maksymalną prędkością na poziomie 80 km/h i oferuje zasięg dochodzący do 700 km, "Bogdana" zapewnia więc zarówno mobilność, jak i wytrzymałość operacyjną, zwłaszcza że producent zapowiedział też dalszą automatyzację procesów naprowadzania i strzelania.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzęt wojskowy | Awdijiwka | Kramatorsk | NATO | Rosjanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy