Myśliwce F-35 otrzymają nowe pociski stealth do walki na morzu

Pentagon zatwierdził kontrakt o wartości ponad 100 milionów dolarów na produkcję nowych pocisków kierowanych Joint Strike Missile (JSM). Po raz pierwszy trafią na myśliwce F-35.

F-35 otrzymają po raz pierwszy pociski JSM
F-35 otrzymają po raz pierwszy pociski JSM@AirPowerNEW1Twitter
F-35 otrzymają po raz pierwszy pociski JSM@AirPowerNEW1Twitter

Myśliwce F-35 z nową bronią

Kontrakt dotyczy zamówienia przez Siły Powietrzne USA nowych pocisków JSM, wyprodukowanych przez norweską firmę zbrojeniową Kongsberg. Cała wartość kontraktu wynosi aż 141 mln dolarów. Pentagon spodziewa się realizacji zamówienia do 31 sierpnia 2026 roku.

Umowa na pociski JSM oznacza pojawienie się po raz pierwszy nowej broni na amerykańskich myśliwcach F-35A. Przede wszystkim mają zapewnić możliwości zwalczania wrogich okrętów. Może się to przydać w szczególności podczas misji na Pacyfiku i w scenariuszu obrony Tajwanu.

Pociski JSM po raz pierwszy na F-35

Pentagon nie wyszczególnia ile dokładnie pocisków JSM otrzymają Siły Powietrzne USA. Wcześniej pojawiały się informacje, że amerykańskie lotnictwo może zakupić na samym początku 48 pocisków, aby ostatecznie pozyskać ich aż 268.

Nie wiadomo też, kiedy dokładnie pierwsze pociski JSM osiągną operacyjność na F-35. Wiadomo, że dla Amerykanów są to pociski przejściowe, przed opracowaniem i przyjęciem ich najnowocześniejszych AGM-158C Long-Range Anti-Ship Missile (LRASM).

JSM, których produkcja zaczęła się w 2023 roku. W ich konstrukcji pomaga norweska armia, która potrzebowała nowoczesnego pocisku do samolotów, mogącego niszczyć cele nadwodne. W kolejce do zamówienia na JSM są jeszcze Finlandia i Japonia.

Pocisk JSM to cichy niszczyciel

Norweski JSM to modyfikacja pocisku Naval Strike Missile (NSM), przystosowana do wystrzeliwania z pokładów samolotów bojowych. Oprócz niszczenia okrętów może zostać wykorzystany do atakowania celów naziemnych. Został specjalnie zaprojektowany z myślą o umieszczaniu go na F-35A. Pocisk może się zmieścić w wewnętrznych zasobnikach tej wersji myśliwca. Jednak JSM może być wystrzeliwany także przez inne samoloty jak F-16 Viper czy F-15E.

Pocisk JSM posiada nawigację inercyjną, wspomaganą przez GPS oraz TERCOM. W tym ostatnim wykorzystuje wcześniej opracowaną mapę terenu, która jest porównywana z pomiarami dokonywanymi podczas lotu przez pokładowy wysokościomierz radarowy. Pozwala to nie tylko zwiększyć dokładność, ale także zwiększa bezpieczeństwo lotu na niższych wysokościach, co utrudnia wykrycie pocisku. Przy tym pocisk posiada właściwości stealth.

JSM posiada także dwukierunkowe łącze danych, które pozwala na zmianę koordynatów celu w trakcie lotu. Tuż przed uderzeniem pocisk wykorzystuje poszukiwacz podczerwieni. W ten sposób nie może zostać zakłócony przez systemy walki elektronicznej. Jeśli więc doleci blisko celu, jest niezwykle duża szansa, że go trafi.

Pocisk Joint Strike Missile (JSM)@sweeneygovTwitter

Parametry taktyczno-techniczne pociski JSM:

  • Długość: 3,96 m
  • Szerokość: 1,36 m
  • Masa bojowa: 410 kg
  • Masa ładunku wybuchowego: 120 kg
  • Napęd: silnik turboodrzutowy Microturbo TRI-40
  • Zasięg lotu: 555 km (z wysokim profilem lotu), 185 km (z niskim profilem lotu)
  • Prędkość lotu: 1130 km\h
Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”INTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas