Niemcy dostarczą Czechom czołgi Leopard w zamian za przekazane T-72 Ukrainie

Ministra Obrony Czech poinformowała, że Niemcy podarują Czechom 15 czołgów Leopard 2A4. Praga zacznie też negocjacje z Berlinem w sprawie zakupów 50 najnowocześniejszych wersji tego czołgu, czyli Leopard 2A7+.

Ministra Obrony Czech poinformowała, że Niemcy podarują Czechom 15 czołgów Leopard 2A4. Praga zacznie też negocjacje z Berlinem w sprawie zakupów 50 najnowocześniejszych wersji tego czołgu, czyli Leopard 2A7+.
Czołg Leopard w wersji 2A4 /Wikipedia

Niemcy w ten sposób docenili wsparcie, jakiego Ukrainie udzieliła Praga wysyłając czołgi T-72 sowieckiej produkcji oraz inny sprzęt wojskowy. Czesi mają też nadzieje na współpracę z Niemcami przy modernizacji starszych wersji Leopardów oraz produkcji nowych czołgów. Czołgi wraz z częściami zamiennymi i amunicją mają trafić do Czech do końca roku.

Czołgi Leopard

Czołg Leopard 2 produkowany seryjnie od 1979 roku jest jednym z najnowocześniejszych wozów bojowych na świecie w swojej kategorii i jednym z najlepszych czołgów podstawowych, a pod względem ilości użytkowników zagranicznych wygrywa zdecydowanie z innymi czołgami zachodnimi tej samej generacji.

Reklama

Leopard 2A4 był pierwszym seryjnie produkowanym czołgiem, zaliczanym do tzw. trzeciej generacji powojennej. Było to ukoronowanie rozwoju niemieckich czołgów okresu zimnej wojny. Główną zmianą w stosunku do poprzednich wersji było znaczne podniesienie poziomu ochrony. W tym celu wymieniono wkłady pancerza specjalistycznego, ale również przekonfigurowano osłony boków kadłuba. 

Wozy otrzymały nowoczesny system przeciwpożarowy i przeciwwybuchowy z gaśnicami halonowymi. Wprowadzono również w nich cyfrowe komputery balistyczne, zamiast używanych dotychczas przełączników analogowych.

Leopard jest również bardzo podatny na modernizację, a ostatnią jest właśnie unowocześnienie maszyny do standardu 2A7. Załoga Leoparda 2A7, podobnie jak poprzednich wersji czołgu, to cztery osoby, a czołg waży ponad 68 ton, z czego sama wieża z armatą to 21 ton. W terenie czołg może poruszać się z prędkością 50 km/h, na szosie nawet o 20km/h więcej. 

Czołg wyposażony jest w nową armatę L55A1, z lufą o długości 55 kalibrów, gładkolufową pozwalającą na strzelanie amunicją programowalną, ale i podkalibrową nowej generacji o zwiększonej przebijalności oraz dwa karabiny maszynowe MG3. Dodano również dodatkowe opancerzenie kadłuba i wieży oraz wzmocniono ochronę przeciwminową.

Zobacz też: Rosja demoluje środowisko Ukrainy. Skala zniszczeń jest ogromna

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Ukraina | wojna w Ukrainie | Czołg Leopard | Czechy | Niemcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy