Niemiecki superczołg zaprezentowany. Czym jest Pantera KF51?

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetal zademonstrował nowy czołg Pantera KF51. Pokaz miał miejsce na targach obronności Eurosatory 2022. Futurystycznie wyglądający pojazd miałby zastąpić obecnie używane Leopardy 2.

Niemiecki czołg Pantera
Niemiecki czołg PanteraWikipedia

Niemiecka firma chwali się, że nowa Pantera będzie przysłowiowym game changerem i ma być najbardziej skutecznym bojowo pojazdem, dysponującym najlepszym opancerzeniem, o największej przeżywalności na polu walki oraz najbardziej usieciowionym i mobilnym.

Rheinmetal, który jest również producentem Leoparda stwierdził, że pojazd został zaprojektowany od nowa i różni się od poprzednika praktycznie wszystkim. Zamontowane w Panterze działo ma kaliber 130 mm, podczas gdy w starszej konstrukcji mamy do czynienia z 120 mm armatą, co daje mu znaczną przewagę nad innymi pojazdami. Jest to część systemu Rheinmetall Future Gun System, w skład które wchodzi armata gładkolufowa 130 mm oraz w pełni automatyczny system ładowania.  W automacie ma się mieścić 20 pocisków. Nowy czołg będzie miał również możliwość integracji z wyrzutnią amunicji krążącej od UVision. Pozwoli to razić cele w odległości nawet 60 kilometrów. Ponadto ma on zdalnie sterowany karabin maszynowy 7,62 mm (2500 nabojów) oraz drugi sprzężony z armatą karabin o kalibrze 12,7 (250 nabojów). Masa bojowa czołgu wynosi 59 tony, a jego zasięgi po drodze utwardzonej to 500 kilometrów.

Niemiecka firma nie ujawniła żadnych konkretów na temat opancerzania, informując tylko, że będzie ono oparte o system aktywnej samobrony, pasywne oraz reaktywne. KF51 ma również posiadać system chronicy górne powierzchnie kadłuba, które co to zasady są najsłabiej opancerzone .

Załoga ma liczyć trzy osoby (dowódca, kierowca, działonowy), którzy rozmieszczeni są w wieży i kadłubie. W czołgu ma być też miejsce dla dodatkowej osoby np. dowódcy kompanii.

Dowódca ma dysponować celownikiem z kanałem dziennym, termowizyjnym i laserowym. KF51 jest dostosowany do współpracy z bezzałogowcami naziemnymi i powietrznym. Wdrożono w nim również w pełni standard NATO Generic Vehicle Architecture.

"Wydarzenia": Dopłacą do rowerów elektrycznych. Ruszył pierwszy w Polsce taki programPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas