Niemieckie Panzerhaubitze 2000 trafiły już na ukraiński front

Ukraiński minister obrony poinformował, że niemieckie armatohaubice Panzerhaubitze 2000 trafiły na front. To pierwsza sztuka ciężkiej broni wysłana przez Niemcy. Trzeba jednak przyznać, że to towar z najwyższej półki. Nie wiadomo, ile pojazdów zostało dostarczonych, - planowane był przekazanie 7 niemieckich i 5 holenderskich armatohaubic.

Panzerhaubitze 2000

To jedna z najnowocześniejszych i najlepszych broni w swojej klasie. Panzerhaubitze 2000 to niemieckiej produkcji samobieżna haubicoarmata kalibru 155 mm opracowana przez firmy Krauss-Maffei Wegmann, MAK System Gesellschaft oraz Rheinmetall dla Bundeswehry. Pojazd jest długi na 11,7 metra, a szeroki na 3,6 metra, jednocześnie jego wysokość to 3,1 metrów. Może poruszać się z prędkością 60 km/h, a jego zasięg to 420 kilometrów. Pojazd pomieści cztery osoby. Uzbrojony jest w haubicoarmatę L52 oraz karabin maszynowy MG3.

PanzerHaubitze 2000 to potężne uzbrojenie, które jednak rzadko kiedy operuje na pierwszej linii walk. Bardziej zapewnia ono wsparcie głównym siłom z większej odległości. Jest w stanie również w obronie własnej atakować cel bezpośrednio, podobnie jak czołg.

Reklama

PzH 2000 to jedna z najlepszych broni tego typu na świecie. Cechuje się wysoką szybkostrzelnością (10 pocisków na minutę), dużą mobilnością oraz znacznym stopniem automatyzacji. Jest również w stanie strzelać na duże dystanse. W przypadku zwykłej amunicji jest to około 35 km, ale z dodatkowym napędem pociski mogą ostrzelać cel odległy nawet o 67 km. Broń może również wystrzelić kilka pocisków w taki sposób, aby uderzyły w cel w tym samym czasie. Zdaniem ekspertów jedna PzH 2000 stanowi odpowiednik kilku samobieżnych haubic starszego typu.

Bitwa o Donbas, która rozgrywa się na wschodzie Ukrainy, wymaga innego rodzaju uzbrojenia niż starcia na północ od Kijowa. Potrzebna jest ciężka broń, a przede wszystkim dobra artyleria. Dlatego też Stany Zjednoczone, Polska i Czechy wysłały różne zestawy, które mają wspomóc ukraińską armię. Ważnym wsparciem będą też niemieckie haubice. Ukraińscy żołnierze zostali przeszkoleni z używania tej broni w Niemczech i w Polsce.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | Rosja | wojna w Ukrainie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy