Odkryli na plaży tajemniczą łódź z potężnym pociskiem

Rosjanie odkryli na plaży na Krymie tajemniczy ukraiński dron morski, który był wyposażony w pocisk powietrze-powietrze R-73. Wyjaśniamy, czym jest ta broń i co potrafi.

Rosjanie odkryli na plaży na Krymie tajemniczy ukraiński dron morski, który był wyposażony w pocisk powietrze-powietrze R-73. Wyjaśniamy, czym jest ta broń i co potrafi.
Rosjanie odkryli na plaży tajemniczą łódź z potężnym pociskiem /NEXTA /Twitter

Rosyjskie media propagandowe informują o odkryciu na jednej z krymskich plaż tajemniczego ukraińskiego drona morskiego. Prawdopodobnie maszyna kamikadze brała udział w akcji przeciwko rosyjskim okrętom działającym na Morzu Czarnym, ale uległa awarii i ostatecznie została wyrzucona na brzeg.

Rosjanie podają, że w ostatnim czasie odkryto kilka takich urządzeń na Krymie. Wszystkie powstały przeciwko rosyjskim okrętom i były wyposażone w pamietające jeszcze czasy Związku Radzieckiego pociski powietrze-powietrze R-73. Nie wiadomo, dlaczego urządzenia uległy awarii, armia wyposażyła je w pociski, zamiast zwykłych ładunków wybuchowych.

Reklama

Ukraiński dron morski z potężnym pociskiem R-73

Niestety, nie wiadomo, czy pociski mogły być zdalnie odpalane z wyrzutni bezpośrednio z dronów czy jednak służyły tylko jako głowice. Tak czy inaczej, z ich pomocą, Ukraińcy mogli bez problemu poważnie uszkodzić rosyjski okręt czy nawet zestrzelić samolot myśliwski lub bombowy, który brał udział w misji ataku rakietowego na ukraińskie miasta, jak np. Odessa.

Analitycy militarni wskazują jednak, że drony morskie mogły zostać wysłane na akcję kilka miesięcy temu, ale dopiero teraz morze wyrzuciło je na brzeg. Największą zagadką jest zastosowanie nietypowych pocisków R-73. Jest to kierowany pocisk rakietowy powietrze-powietrze, przeznaczony do zwalczania celów powietrznych na krótkich dystansach, w warunkach walki powietrznej, naprowadzany termicznie (na źródło promieniowania podczerwonego).

Czym jest rosyjski pocisk powietrze-powietrze R-73?

Odpowiednik późnych wersji amerykańskiego AIM-9 Sidewinder. W nomenklaturze NATO pocisk nosi oznaczenie AA-11 Archer (po polsku łucznik). Pociski te R-73 w armii rosyjskiej najczęściej stanowią wyposażenie samolotów MiG-29, Su-27 i Su-35, oraz nieco starszych maszyn MiG-21, MiG-23, Su-24 i Su-25, oraz śmigłowców bojowych Mi-24, Mi-28 i Ka-50.

Pocisk powstał w 1975 roku, ale wszedł do służby dopiero w 1985 roku. Broń ma 2900 mm długości, 170 mm średnicy, ma masę 105 kg, może rozpędzić się do 3060 km/h i oferuje zasięg do 30 kilometrów. Pocisk posiada odłamkowo-burzącą głowicę o masie 7,5 kg.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Drony | Archer | MiG-29 | NATO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy