Padł nowoczesny rosyjski dron AI. Ukraińcy dopadli Albatros M5

Ukraińskie siły zbrojne odniosły kolejny sukces w walce z rosyjskimi systemami bezzałogowymi, lokalizując i neutralizując rzadko spotykanego drona rozpoznawczego Albatros M5. Nagranie z tego zdarzenia opublikowała 63. Samodzielna Brygada Zmechanizowana Sił Zbrojnych Ukrainy, informując przy okazji, że to pierwsze potwierdzone unieszkodliwienie tego modelu.

Może i korzysta z AI, ale Ukraińcy i tak dopadli rosyjskiego Albatrosa M5
Może i korzysta z AI, ale Ukraińcy i tak dopadli rosyjskiego Albatrosa M563. Samodzielna Brygada Zmechanizowana Facebook

Albatros M5 to rosyjski bezzałogowy statek rozpoznawczy charakteryzujący się zwiększonym zasięgiem i długotrwałością lotu. Wykorzystuje układ "latającego skrzydła", czyli bezogonowy i bez wyodrębnionego kadłuba i usterzenia, co pozwala na maksymalne zmniejszenie oporu powietrza. Tego typu układ konstrukcyjny znacznie zmniejsza też powierzchnie, które mogą odbijać fale radaru, przez co samolot jest trudniejszy do wykrycia.

Rosyjska innowacja dronowa

Dron ma rozpiętość skrzydeł wynoszącą 3,3 metra, może pozostawać w powietrzu do 4,5 godziny, jego maksymalny zasięg to 300 km, a pułap operacyjny sięga 5 km. Albatros M5 jest wyposażony w dwie kamery zdolne do rejestrowania obrazu zarówno w dzień, jak i w nocy, co czyni go efektywnym narzędziem do prowadzenia misji rozpoznawczych w różnych warunkach.

Współpraca z Kaspersky Lab i zastosowanie sztucznej inteligencji

Warto zauważyć, że rozwój Albatros M5 odbywał się przy współpracy z firmą Kaspersky Lab, znaną z produkcji oprogramowania antywirusowego. Według raportów dostarczyła ona systemy sztucznej inteligencji, które umożliwiają dronowi automatyczne wykrywanie, wybór i śledzenie celów. Systemy te wykorzystują sieci neuronowe do identyfikacji obiektów w czasie rzeczywistym, co zwiększa efektywność misji rozpoznawczych.

Pomimo zaawansowanych technologii zastosowanych w Albatrosie M5, ukraińskie jednostki obrony powietrznej zdołały skutecznie go unieszkodliwić. I nie da się ukryć, że był to duży zastrzyk morale dla brygady odpowiedzialnej za tę akcję, która nabrała przekonania, że jest w stanie pokonać nawet najbardziej zaawansowane rosyjskie drony.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Jowita Michalska: AI zamiast przyjaciela. Duży światowy biznesINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?