Początek budowy ORP Rybitwa. 20 marca uroczystość położenia stępki
Dziś w południe, w Gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. rozpoczęła się uroczystość położenia stępki pod budowę piątego z serii okrętów typu Kormoran II budowanych dla Marynarki Wojennej RP. To symboliczny początek montażu okrętu.
Położenie stępki to kolejny etap realizacji projektu, symboliczne rozpoczęcie faktycznej budowy, montażu poszczególnych elementów okrętu. Dwa miesiące temu, 19 stycznia miała miejsce uroczystość cięcia pierwszych blach, czyli początek pierwszego etapu produkcji okrętu. Przyszły ORP Rybitwa zostanie przekazany Marynarce Wojennej RP w 2027 roku.
Piąta, seryjna jednostka, potocznie nazywamy je niszczycielami min, natomiast ci, którzy tematem zajmują się od pewnego czasu wiedzą, że nie są to typowe niszczyciele min, ale właściwie wielozadaniowe platformy obrony przeciwminowej. Są to jedne z najnowocześniejszych jednostek tego typu na świecie i jedne z najnowszych. Zbudowane ze specjalnej stali, magnetycznie niewidzialne, bardzo manewrowe, redundantne i wyposażone w szeroką paletę narzędzi. Główne ich zadanie to oczywiście zabezpieczenie morskich szlaków komunikacyjnych. Jak ono jest ważne, pokazuje obecna wojna za naszą wschodnią granicą.
- Te okręty już uczestniczą w wielu ćwiczeniach, będą pokazywać się za granicą, reprezentować polską banderę i wspierać sojuszników. Te jednostki, wierzcie mi państwo na słowo, widzą wszystko, co leży na dnie. Wszystko - dodał dowódca 8.FOW.
Podstawowe zadania oraz uzbrojenie okrętów typu Kormoran II
Okręty typu Kormoran II służą do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Dotyczy to zarówno operacji w polskiej strefie ekonomicznej, jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym (zespoły okrętów NATO, EU, bądź wielonarodowych sił koalicyjnych).
Dane taktyczno-techniczne:
- długość: 58,5 m;
- szerokość: 10,3 m;
- zanurzenie: 2,7 m;
- wyporność: 830 t;
- prędkość: 15 węzłów (28 km/h);
- napęd główny: 2 silniki wysokoprężne MTU 1360 KM.
Uzbrojenie:
- system uzbrojenia OSU-35K, w skład którego wchodzą m.in. 35-milimetrowa armata AM-35K oraz zintegrowana głowica obserwacyjno-śledząca ZGS-35K
- wielkokalibrowe karabiny maszynowe 12,7 mm;
- przeciwlotnicze zestawy rakietowe t. GROM;
- pojazdy podwodne Saab Double Eagle Mark III, Kongsberg Hugin, Morświn oraz Głuptak;
W lipcu 2023 roku położono stępkę pod przyszły ORP Jaskółka. Kolejnym po "Rybitwie" budowanym okrętem będzie ORP Czajka. W służbie są już ORP Kormoran (od listopada 2017 r.), ORP Albatros (od listopada 2022 r.) i ORP Mewa (od lutego 2023 r.). W przypadku tego ostatniego ceremonia pierwszego podniesienia bandery, która miała miejsce w Gdyni, miała wyjątkowy charakter, ponieważ po raz pierwszy od wielu lat była otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Gdy do służby wchodziły: niszczyciel min ORP Albatros, korweta patrolowa ORP Ślązak czy holowniki projektu 258, w uroczystościach mogli brać udział tylko zaproszeni goście.