Pokazano potęgę rosyjskiej bomby. Spektakularny atak na miasto

Ukraińskim żołnierzom w końcu pierwszy raz udało się uwiecznić na dobrej jakości filmie moment i skutki ataku jedną z najpotężniejszych rosyjskich kierowanych bomb powietrznych UMPK FAB-1500. Jej moc budzi przerażenie.

Pokazano potęgę rosyjskiej bomby FAB-1500
Pokazano potęgę rosyjskiej bomby FAB-1500mil.rumateriały prasowe

Nazywa się UMPK FAB-1500 i budzi przerażenie u ukraińskich żołnierzy działających na froncie m.in. w obwodzie chersońskim czy zaporoskim. Jej moc jest tak potężna, że w promieniu 500 metrów od miejsca wybuchu wszystko przestaje istnieć, a w zasięgu 2 kilometrów następują duże zniszczenia. Koszmar rozgrywa się w zaledwie 2 sekundy po eksplozji.

Żołnierzom Sił Zbrojnych Ukrainy pierwszy raz udało się uwiecznić na dobrej jakości filmie moment i skutki ataku tą bronią na cele w mieście Berysław leżącym w obwodzie chersońskim, tuż nad brzegiem Dniepru. Na filmie można zobaczyć moment ataku bombą i jego skutki. Za każdym razem są one opłakane ze względu na potężną głowicę.

Z bombą FAB-1500 Ukraińcy nie mają żadnych szans

Rosyjska armia od początku wojny w Ukrainie używa mniejszych bomb FAB-500 w różnych częściach frontu. Jednak wersja 1500 jest od niej znacznie potężniejsza. Głównie ataki przeprowadzane są na duże zgrupowania żołnierzy czy składy paliw i amunicji. Potęga tej bomby pozwala Rosjanom mieć pewność, że cel został zlikwidowany i już nie trzeba się nim przejmować.

FAB-1500 to kierowana bomba powietrzna, która została wyposażona w skrzydła niezbędne do manewrowania w locie. Może poszczycić się masą 1500 kg i ładunkiem wybuchowym o masie 675 kg. Po odpaleniu bomby, nad celem tworzy się obłok paliwowo-powietrzny, którego wybuch jest inicjowany dodatkowym zapalnikiem w bombie. Ta broń jest przenoszona za pomocą samolotów Su-24 i Su-34.

Czym jest rosyjska bomba FAB-1500?

Dzięki zastosowaniu płynnego materiału wybuchowego, skuteczność rażenia bomby jest prawie trzykrotnie wyższa niż klasycznej bomby burzącej o tym samym wagomiarze. Po wybuchu bomby powstaje krater o średnicy 8-12 metrów i głębokości 3-4 metrów. Eksplozja może przebić zbrojony beton na grubość do 1,5 metra.

Ostatnie głośne zestrzelenia rosyjskich samolotów bombowych Su-34 są ściśle powiązane z tą bombą. Otóż samoloty Su-34 najczęściej są używane do jej zrzucania właśnie w obwodzie chersońskim czy zaporoskim. Dlatego Ukraińcy postanowili masowo je neutralizować, by zapewnić sobie większy poziom bezpieczeństwa. Przypominamy, że SZU od wielu miesięcy starają się stworzyć przyczółki na lewym brzegu Dniepru w celu przygotowania się do wyzwolenia Krymu.

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas