Policzył, ile samolotów zostało Rosji. Cios dla NATO

Konstantin Kryvolap, ukraiński ekspert lotniczy, oszacował na podstawie wiarygodnych danych od informatorów i z frontu, ile samolotów pozostało Rosji do wykorzystania w walce z Ukrainą.

Konstantin Kryvolap, ukraiński ekspert lotniczy, oszacował na podstawie wiarygodnych danych od informatorów i z frontu, ile samolotów pozostało Rosji do wykorzystania w walce z Ukrainą.
Ukraińcy zestrzelili rosyjskie bombowce Su-34 i myśliwce Su-35 /123RF/PICSEL

Siłym Zbrojnym Ukrainy od początku wojny udało się zniszczyć setki rosyjskich samolotów, a w ostatnim miesiącu dwa samoloty wczesnego ostrzegania AWACS A-50 oraz łącznie kilkanaście bombowców Su-34 i myśliwców Su-35. Chociaż to spektakularne sukcesy w walce z Kremlem, to jednak ukraiński ekspert lotniczy przyznaje, że jest to kropla w morzu możliwości rosyjskiej floty powietrznej.

Reklama

— Do 2022 roku w Federacji Rosyjskiej wyprodukowano ok. 140 sztuk bombowców Su-34. Część z nich została eksportowana, część utracona w katastrofach. Na początku gorącej fazy wojny w Ukrainie mieli 105 takich samolotów. Zestrzeliliśmy już 37. W związku z tym pozostało im ok. 68-72 sztuk Su-34 — powiedział Konstantin Kryvolap cytowany przez agencję Unian.

Rosji pozostało ok. 70 bombowców Su-34

Ale to nie wszystko. Okazuje się, że rosyjskiej armii wciąż pozostało bardzo dużo innych samolotów bojowych, które mają za zadanie zniszczyć infrastrukturę krytyczną Ukrainy i zabić jak najwięcej żołnierzy na polu walki. Niestety, Główny Zarząd Ukraińskiego Wywiadu nie ma dobrych informacji. Kreml ma wciąż posiadać gotowych do boju przynajmniej 300 różniej maści maszyn.

Rosyjskie lotnictwo najczęściej wykorzystuje do ataków na Ukrainę bombowce Tu-95, Su-22, Su-24 i Su-34 oraz myśliwce Su-27, Su-35 i MiG-29. Co ciekawe, Kreml miał użyć również najnowszych samolotów w postaci bezzałogowego drona bombowego S-70 i myśliwca piątej generacji Su-57.

Rosji zostało co najmniej 300 różnej maści samolotów

W przypadku omawianego Su-34, te maszyny zadają największe ciosy ukraińskim żołnierzom. To one zrzucają potężne bomby FAB-500 i FAB-1500, które potrafią w kilka sekund zrównać z ziemią osiedle mieszkaniowe. Bardzo często są one używane w okolicach Awdijiwki w obwodzie donieckim czy Berysława w obwodzie chersońskim.

Su-34 to nowoczesny wielozadaniowy myśliwiec taktyczny. Maszyna zdolna jest do przenoszenia taktycznej broni jądrowej i może przeprowadzać misje szturmowe, rozpoznawcze oraz misje bezpośredniego wsparcia lotniczego. Szacuje się, że koszt wyprodukowania Su-34 wynosi ok. 36 milionów dolarów.

Czym jest rosyjski bombowiec Su-34?

Samolot osiąga prędkość 1900 km/h i ma zasięg 4000 km, a także potrafi wznieść się na pułap 17 000 m. Maszyna wyposażona jest wymiennie w bomby lotnicze odłamkowo-burzące, pociski kierowane laserowo lub telewizyjnie, pociski manewrujące powietrze-powietrze i powietrze-ziemia, rakiety przeciwradarowe oraz w pociski przeciwokrętowe. Ponadto może przenosić taktyczne bomby termojądrowe. W skład uzbrojenia wchodzi także działo 30 mm Gryazev-Shipunov GSh-30-1.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzęt wojskowy | Awdijiwka | Federacja Rosyjska | MiG-29 | NATO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy