Polskie pociski zasypują Rosjan. Kreml wściekły

W sieci pojawiło się zaskakujące zdjęcie, pokazujące pociski polskiej produkcji OF-540 w rękach Ukraińców. Widać na nim jeden szczegół, którego nikt się nie spodziewał.

Polskie pociski zwalczają Rosjan

Do obrony przed rosyjską hordą na froncie Ukraińcy używają pocisków artyleryjskich z polskich fabryk. Pokazuje to zdjęcie, na którym widać pocisk OF-540 z zakładów MESKO w Skarżysku Kamiennej. To amunicja kalibru 152 mm, do armatohaubic DANA.

Pocisk OF-540 jest jedną z wielu amunicji do ciężkich systemów artyleryjskich, jaką Polska przekazała Ukrainie. Samo MESKO w znacznie większej liczbie dostarcza Ukraińcom pociski kalibru 155 mm, a ostatnio pojawiły się dowody, że w ostrzale rosyjskiego terytorium wykorzystano pociski M-21 Feniks polskiej produkcji

Reklama

Polska amunicja na Ukrainie

Na zdjęciu pocisków OF-540 w rękach Ukraińców zwrócono uwagę na dość zaskakujący fakt, że pochodzą z produkcji na 2022 rok. Nie wyjęto ich więc z magazynów Wojska Polskiego, a dostarczano z trwającej pracy zakładu MESKO. Możliwe, że kolejne pociski kalibru 152 mm polskiej produkcji dalej trafiają do ukraińskiej armii.

Musi to boleć Kreml, który liczy na kompletne załamanie wsparcia z Zachodu dla Ukrainy. I jak same w sobie dostawy amunicji artyleryjskiej z Polski w skali całej wojny na Ukrainie to tylko kropla w morzu potrzeb, dają możliwość podtrzymania ukraińskiego ognia nawet w minimalnym stopniu na niektórych odcinkach. De facto bowiem Ukraińcy są w takiej sytuacji, że każda dostawa amunicji z krajów na zachód od Lwowa jest na wagę złota.

System artyleryjski DANA

Pociski OF-540 to standardowa amunicja produkowana nie tylko w Polsce do armatohaubic Dana. Wojsko Polskie posiada około 100 sztuk tych systemów artyleryjskich. Ukraina ma około 43 tych systemów artyleryjskich w wersjach wz. 77 i M2, przekazanych przez Czechy od kwietnia 2022.

Dana to nazwa podstawowego systemu artyleryjskiego, opracowanego w Czechosłowacji w latach 70. Postawiona jest na platformie wozu 8x8 Tatra 815. Wykorzystuje haubicę kalibru 152,4 mm/L37, mogąc razić cele w odległości do 18,7 km przy użyciu standardowych pocisków OF-540 lub 25,5 przy ulepszonej amunicji DN1CZ.

Najnowsza wersja DANA-M2 powstała w 2019 roku i znajduje się na wyposażeniu Ukrainy oraz Polski. Stanowi modernizację przedłużającą cykl życia i zwiększenia zdolności bojowych armatohaubicy. Z najważniejszych ulepszeń należy wymienić:

  • Zwiększoną ochronę kabiny kierowcy i dowódcy
  • Ulepszoną elektroniki do wykorzystania nawigacji GPS
  • Cyfryzację systemu sterowania walką
  • Zautomatyzowany obrót wieży w zakresie pomiaru i elewacji
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Polska | Polskie | Rosjanie | Ukraina | Ukraińcy | Wojsko Polskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy