Pułk Azow. Kim są obrońcy Mariupola? Jak i czym walczą z rosyjskimi najeźdźcami?
Ukraiński Pułk Azow stawia zacięty opór rosyjskim wojskom w Mariupolu. Wokół tego oddziału narosło wiele legend, zarówno pozytywnych jak i negatywnych. Kim oni są?
Pułk Azow traktowany jest przez Rosjan jako faszyści i banda przestępców. Dla mieszkańców Mariupola to wyzwoliciele i obrońcy przed rosyjską brutalnością. Kim są żołnierze pułku Azow?
Historia pułku Azow
Pułk "Azow" został utworzony jako jeden ze Specjalnych Pododdziałów Ochrony Porządku Publicznego w Ukrainie w 2014 roku w odpowiedzi na rosnący separatyzm prorosyjski. Początkowo miał to być tylko batalion ochotniczy. Obecnie jest częścią Gwardii Narodowej i podlega ukraińskiemu Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. Jego członkowie wywodzili się z małej, aktywnej grupy ukraińskich prawicowych ekstremistów. Część z nich to również członkowie środowiska piłkarskich ultrasów.
Bardzo szybko Azow został przekształcony w pułk. Był on określany jako najbardziej zdatny do walki pododdział MSW Ukrainy. Azow odpowiada przede wszystkim za obronę Mariupola i odbicie tego miasta z rąk separatystów w tzw. drugiej bitwie pod Mariupolem.
Azow miał być pierwszym ukraińskim pułkiem przećwiczonym przez Amerykanów. Jednak ze względu na kontrowersje, szkolenia te odwlekły się w czasie.
Kontrowersje. Ukraińscy neonaziści?
Kontrowersje wokół pułku Azow zarzynają się już od jego godła. Oprócz fal Morza Azowskiego i ukraińskiego narodowego symbolu widać na nim dwa emblematy jednoznacznie związane z ruchem neonazistowskim. Azow jednak broni się mówiąc, że to stylizowane litery N oraz I, co ma oznaczać "ideę narodową". W 2015 roku wizytujący pułk dziennikarze usłyszeli pochwały białej rasy oraz określenie "pederaści" stosowane pod adresem rosyjskiego wroga. W 2019 roku pojawiła się również inicjatywa w amerykańskiej Izbie Reprezentantów aby Azow został wpisany na listę organizacji terrorystycznych, ale wniosek ten został odrzucony.
Uzbrojenie pułku Azow
W momencie rozpoczęcia wojny pułk liczył 900 członków. Większość uzbrojona jest w karabinki AK-74, karabiny wyborowe Dragunowa SWD i karabin maszynowy PKM. Batalion dysponuje też armatami przeciwlotniczymi ZU-23-2. W uzbrojeniu batalionu znajduje się również samochód pancerny zbudowany na bazie KAMAZa. Na ostatnich filmikach publikowanych w trakcie walk w Mariupolu widać, że żołnierze pułku używają także czołgów...