Radziecki pancerz na niemieckich Leopardach, czyli ukraińskie modernizacje zachodniego sprzętu

W Ukrainie pojawił się Leopard 2 wzmocniony o zewnętrzny pancerz reaktywny, którego korzenie sięgają Związku Radzieckiego. To nie pierwszy raz, kiedy ukraińskie wojsko na własną rękę dokonuje modyfikacji zachodniego sprzętu.

Ukraińcy na własną rękę modernizują zachodni sprzęt
Ukraińcy na własną rękę modernizują zachodni sprzęt123RF/PICSEL

W sieci pojawił się materiał filmowy ukazujący wyłaniający się z lasu niemiecki czołg Leopard 2. To, co przykuło wzrok ekspertów, to zamontowany na nim radziecki reaktywny pancerz Kontakt-1. Niektórzy zaczęli stosować już oznaczenie Leopard 2A4V, gdzie "V" oznacza "vzryvnoj", czyli "materiał wybuchowy".

Ukraińskie wojsko ulepszając zachodni sprzęt, chciało zwiększyć jego obronę przed penetrującą amunicją przeciwpancerną (m.in. pociski HEAT). Zasada działania pancerza reaktywnego polega na efekcie kontrwybuchu, który może zakłócić działanie amunicji wroga. Specjaliści podają, że tego typu zabiegi stają się coraz popularniejsze podczas wojny.

Kontakt-1 to pancerz reaktywny pierwszej generacji, opracowany jeszcze w latach 80. XX wieku. Stosowany był jako dodatkowa ochrona na czołgach T-72B, T-64BW, czy T-80BW. Zastosowanie tego systemu zwiększało ochronę o 50-80 proc. w przypadku stosowania przez wroga starszego typu amunicji przeciwpancernej.

Jak informuje Bulgarianmilitary Kontakt-1 zbudowany jest z dwóch elementów wybuchowych, które zamknięte są w płaskich stalowych płytach — konstrukcja zakłóca eksplozję wrogiego pocisku. Portal zauważa, że przestrzenie znajdujące się pomiędzy poszczególnymi blokami nie zmniejszają poziomu ochrony czołgu. Nawet jeśli wrogi pocisk uderzy w krawędź systemu, to pancerz reaktywny zadziała prawidłowo. Każdy blok waży niecałe 6 kg, z kolei cały zestaw waży aż 1,2 tony. Bloki są łatwo zdejmowalne.

Jak wskazuje TheWarZone modyfikacje zachodniego sprzętu przez Ukraińców są "wymowne". Dynamiczna sytuacja na froncie skutkuje szybkim zastosowaniem pewnych innowacji wojskowych. Jednocześnie portal zastanawia się, czy tego typu rozwiązanie stanie się swego rodzaju standardem w ukraińskim wojsku.

Leopardy w Ukrainie

Czołgi Leopard 2 wysłane są do Ukrainy w ramach tzw. koalicji pancernej, która skupia zachodnie kraje w przekazywaniu tego sprzętu naszemu wschodniemu sąsiadowi. Jak podaje portal en.defence-ua Kijów otrzymał łącznie ponad 70 Leopardów (stan na kwiecień 2023 r.). Z Niemiec i z Portugalii zostało przekazanych 21 czołgów Leopard 2A6, 36 Leopardów 2A4 pochodziło z Polski, Norwegii i Kanady, 6 z 10 maszyn z Hiszpanii i 10 Leopardów 2A5 ze Szwecji. W ostatnich miesiącach do Ukrainy dotarły kolejne czołgi, lub są już w drodze. Informacje o dostawach nowych jednostek są ograniczane do minimum ze względu na tajemnicę wojskową.

"Wydarzenia": ORP Tadeusz Kościuszko zacumował w Gdyni po półrocznych ćwiczeniach NATOPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas