Rosja chce sprzedać Huti potężne pociski do niszczenia okrętów USA

Rosja negocjuje przekazanie pocisków P-800 Oniks, które trafią do bojowników Huti – donosi agencja Reuters. Te pociski to jedna z najgroźniejszych broni Rosji, która sieje spustoszenie na wschodzie Ukrainy.

Pocisk P-800 Oniks
Pocisk P-800 OniksBoevaya mashinaWikimedia

Rosja chce zbroić bojowników Huti

O negocjacjach Rosji z bojownikami Huti doniósł Reuters jeden z zachodnich wywiadów. W rozmowach ma pośredniczyć Iran, który jednakowo wspiera bojowników w Jemenie i posiada dobre kontakty z Rosją, wysyłając jej m.in. drony Shahed.

Wysoki rangą amerykański urzędnik zasugerował w rozmowie z Reuters, że negocjacje te są powiązane z wojną na Ukrainie. Stwierdził, że zainteresowanie Moskwy dostarczaniem broni wynika z potencjalnego wsparcia Zachodu, aby uderzyć głębiej w terytorium Rosji.

Jak podał dziennik The Moscow Times, Władimir Putin już groził uzbrojeniem innych nacji czy ekstremistów nieprzychylnych Zachodowi w nowoczesną rosyjską broń. Prawdopodobnie liczy, że decyzja o możliwym przekazaniu Huti pocisków P-800 Oniks przestraszy zachodnie państwa na tyle, że te zmienią decyzje co do wsparcia Ukrainy.

Wyposażenie Huti w pociski P-800 Oniks kreuje duże zagrożenie dla statków i okrętów wojskowych w regionie Morza Czerwonego. Byłaby to najsilniejsza broń w arsenale bojowników.

P-800 Oniks to jedne z najgroźniejszych pocisków Rosji

Nieznane są szczegóły rzekomych negocjacji. Informacje o przekazaniu P-800 Oniks mogą dotyczyć zarówno samych pocisków, jak i całego systemu zapewniającego ich operacyjność tj. baterie wyrzutni K300P Bastion-P. Jedna bateria systemu Bastion-P składa się standardowo z 1-2 wozów dowodzenia, 4 samobieżnych wyrzutni rozmieszczonych na odległości do 25 kilometrów od dowództwa oraz wozów z amunicją dla każdej wyrzutni. Skala tego systemu sugeruje, że bardziej prawdopodobne jest przekazanie pocisków z możliwą integracją systemów wyrzutni, które bojownicy Hut już posiadająi.

Pocisk P-800 Oniks to broń przeciwokrętowa, jednak może zostać wykorzystana do ostrzału obiektów na lądzie. Rosjanie wykorzystują rakiety Oniks do atakowania terenów Ukrainy u wybrzeży Morza Czarnego np. Odessy.

Pocisk posiada charakterystyczny tor lotu, gdzie na samym początku może osiągnąć pułap 14 kilometrów, aby w ostatniej fazie przejść na wysokość nawet 10-15 m n.p.m., dając niewiele czasu na reakcję. P-800 Oniks może nawet lecieć na niskim pułapie już od momentu wystrzelenia, jednak z ograniczonym zasięgiem.

Parametry taktyczno-techniczne pocisku P-800 Oniks:

  • Długość: 8,6 m
  • Szerokość: 0,67 m
  • Masa całkowita: 3000 kg
  • Masa ładunku wybuchowego: 200-250 kg
  • Prędkość maksymalna: 2-2,2 Ma (2450-2695 km/h)
  • Zasięg: 300 km (przy standardowym torze lotu), 120 km (przy locie na niskim pułapie)
SpaceX "Polaris Dawn": Jared Isaacman pierwszym prywatnym obywatelem w przestrzeni kosmicznejAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas