Rosja otrzyma od Iranu setki potężnych pocisków balistycznych
Rosja coraz bardziej zacieśnia współpracę w Iranem. Według agencji Reuters, Moskwa na dniach może otrzymać potężne pociski balistyczne Fath-360, które będą spadać na ukraińskie miasta.
Władze Ukrainy nie mają powodu do zachwytu. Otóż świat lotem błyskawicy obiegła właśnie wiadomość, że Iran wysyła do Rosji swoje potężne pociski balistyczne krótkiego zasięgu o nazwie Fath-360. Rosyjscy wojskowi już odbywają w Iranie szkolenia z obsługi tego systemu. Umowa podpisana w grudniu 2023 roku przewiduje dostarczenie setek sztuk tej broni.
Niestety, rakiety irańskiej produkcji są zdolne razić cele w odległości do 120 kilometrów. Do tego cechują się świetnym systemem naprowadzania i celnością. Dla Ukraińców oznacza to ciężkie czasy. Dzięki tej broni, Rosjanie będą mogli razić cele daleko za pierwszą linią frontu. W zagrożeniu znajdzie się większość ukraińskich wojsk, które biorą udział w wojnie.
Rosja otrzyma od Iranu setki potężnych pocisków balistycznych
Jeśli Rosja otrzyma te pociski w ciągu tygodnia, to ukraińska ofensywa w obwodzie kurskim oraz obrona w obwodzie charkowskim i donieckim może stanąć pod znakiem zapytania. Fath-360, znany również jako BM-120, to irański taktyczny pocisk balistyczny krótkiego zasięgu naprowadzany satelitarnie, którego opracowanie zapowiedziano w Dniu Armii Islamskiej Republiki Iranu, w kwietniu 2022 roku.
Z dostępnych informacji wynika, że pociski oferują zasięg od 30 do 120 kilometrów, mogą przenosić głowicę bojową o masie 150 kilogramów i są wystrzeliwane z prędkością 1020 m/s. Podczas lotu mogą łączyć się z satelitami w celu szybkiego namierzania celu i uderzają w nie z prędkością 1361 m/s.
Czym jest irański pocisk balistyczny Fath-360?
Uważa się, że pocisk Fath-360 jest krótszą wersją rodziny Fateh SRBM. Jego niewielka waga i małe wymiary pozwalają na umieszczenie kilku sztuk tej broni na wyrzutni opartej na kompaktowej ciężarówce. Oznacza to dużą mobilność zestawu nawet w trudnym terenie.
Oficjalnie, wyrzutnia Fath-360 jest dostarczana z dwoma, trzema, czterema lub sześcioma pojemnikami startowymi, każdy z jednym pociskiem. Dzięki tym cechom może działać jak GMLRS. Wszystko wskazuje na to, że Rosjanie otrzymają zestawy wyposażone w sześć zasobników, ponieważ już teraz posiadają wyrzutnie w tej wersji.