Rosja wznawia produkcję radzieckich poduszkowców desantowych Murena

Rosja chce rozszerzyć swoje możliwości wojskowe, dzięki uruchomieniu produkcji zmodernizowanych desantowych poduszkowców Murena. Co potrafi ten sprzęt?

Jak donosi Bulgarianmilitary powołując się na rosyjskie źródła, Rosja zamierza wznowić produkcję radzieckich poduszkowców desantowych Murena. Produkcja ma rozpocząć się jeszcze w tym roku w Stoczni Chabarowskiej, która jest jedną z największych w Rosji. Według oficjalnych informacji zbudowano tam około 350 okrętów wojennych i statków cywilnych.

Jak powiedział inż. Siergiej Korolow dla lokalnej gazety Chabarowski Wiesti: - To absolutnie wyjątkowy projekt dla naszego zakładu, nikt przed nami tego nie zrobił, teraz jest modernizowany i spodziewamy się podpisania umowy jeszcze w tym roku. Mamy nadzieję rozpocząć budowę w tym roku -. Trzeba zaznaczyć, że do tego typu informacji trzeba podchodzić z dużą rezerwą.

Reklama

Jakie są możliwości poduszkowca desantowego Murena?

Jedyną informacją dotyczącą nowej Mureny jest tylko to, że ma posiadać zmodernizowaną poduszkę powietrzną. Pozostałe dane są tajne. Produkcja Mureny odbywała się w latach od 1985 do 2006 roku, chociaż w ostatnich latach sprzęt był produkowany tylko na rynek zagraniczny.

Murena jest jedną z wersji poduszkowca LCAC klasy Lebed. Głównym celem tego sprzętu jest transport żołnierzy i sprzętu wojskowego. Łodzie mogą również zapewnić wsparcie ogniowe podczas desantu wojsk lub rozmieszczania pól minowych. Murena pokonuje przeszkody, które osiągają do 1,2 m wysokości oraz do 1,5 m głębokości.

Wymiennie może przenosić: ładunki o wadze do 42 ton, do 140 żołnierzy, dwie ciężarówki z holowanymi działami artyleryjskimi, dwa bojowe wozy piechoty, dwa transportery opancerzone, lub jeden czołg o wadze do 48,6 tony. Łódź ma długość ponad 31 m, a szerokość wynosi prawie 15 m. Sprzęt napędzany jest przez dwa silniki GGTA, które osiągają moc 10 000 KM. Murena może rozpędzić się do maksymalnej prędkości 55 węzłów (102 km/h), z kolei załoga składa się z 12 osób.

Kadłub łodzi wykonany jest z odpornego na korozję stopu aluminiowo-magnezowego, który odznacza się wysoką wytrzymałością. W wyposażeniu znajdują się dwie sprężarki, z których każda posiada wirnik osiowy o średnicy 2,2 m. Sprzęt może działać w temperaturach do -40 stopni Celsjusza. W skład uzbrojenia wchodzą dwa systemy artylerii AK-306 30 mm, system kierowania ogniem OPU-1, dwie instalacje BP-30 30 MM wraz z granatnikami AGS-17, osiem zestawów przenośnych systemów obrony powietrznej typu Igła, a także zestaw przenośnego urządzenia do stawiania min. Ponadto w poduszkowcu zamontowana jest stacja radiolokacyjna MP-244, radar Ekran-1, żyrokompas GKU-2, kompas magnetyczny, sprzęt do nawigacji satelitarnej, lokalizator kierunku, czy centralny system żyroskopowy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojna Ukraina-Rosja | sprzęt wojskowy | Rosja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy