Rosjanie uruchomili reaktory atomowe na kolosalnym okręcie

Rosjanie uruchomili drugi reaktor atomowy na krążowniku Admirał Nachimow – poinformowała agencja TASS. Jest to proces przygotowania okrętu do wyjścia w morze. Admirał Nachimow to jeden z największych okrętów wojennych na świecie, który od lat tylko stoi w porcie.

Rosjanie planują wyprowadzić swój największy krążownik atomowy w morze. Już uruchomili reaktory
Rosjanie planują wyprowadzić swój największy krążownik atomowy w morze. Już uruchomili reaktory@simpatico771Twitter

Anonimowe źródło zdradziło rosyjskiej agencji TASSS, że uruchomienie drugiego reaktora atomowego rosyjskiego krążownika Admirał Nachimow miało mieć miejsce w niedzielę. Według Rosjan pokazuje to dobry stan prac nad ponownym wprowadzeniem okrętu do służby. W grudniu 2024 roku miał zostać włączony pierwszy reaktor i rozpocząć testy fabryczne okrętu.

Admirał Nachimow od ponad 25 lat znajduje się w stoczni Siewmasz w Sewerodwińsku. TASS podaje na bazie anonimowego źródła, że uruchomienie już obu reaktorów okrętu ma pokazywać jego zdolność do pracy we wszystkich trybach.

Co ciekawe, jeszcze latem tego roku spodziewane jest wyjście Admirała Nachimowa w morze na testy. Miałby to być ważny krok w zakończeniu epopei Rosjan z odbudową tego okrętu, który niby ma być dumą ich floty.

Admirał Nachimow to jeden z największych wojennych okrętów nawodnych świata

Admirał Nachimow to krążownik atomowy, który wszedł do służby w 1988 roku, wtedy jeszcze jako Kalinin. Należy do klasy okrętów wojennych znanej w Rosji jako Projekt 1144.2, która w NATO nosi kryptonim Kirow. Z maksymalną wypornością ok. 28000 ton okręty klasy Kirow jak Admirał Nachimow stanowią największe operacyjne jednostki nawodne nie tylko rosyjskiej floty, ale także świata, z wykluczeniem lotniskowców i amfibijnych okrętów desantowych. Obecnie w aktywnej służbie rosyjskiej marynarki jest inny okręt klasy Kirow – Piotr Wielki. W zachodniej terminologii określane są często jako krążowniki liniowe. W Rosji natomiast uznawane są za ciężkie krążowniki rakietowe z napędem atomowym (Tiażołyj Atomnyj Rakietnyj Kriejsier).

Jak wspomnieliśmy Admirał Nachimow obecnie znajduje się w porcie w Sewerodwińsku, gdzie przebywa od 1999 roku. Okręt wcześniej został wyznaczony do napraw, a od 2014 roku przechodzi głęboką modernizację, oznaczoną jako projekt 1144.2M. To de facto pełna odbudowa okrętu, mająca unowocześnić jego systemy bojowe i zapewnić większą siłę ognia. Jak podaje agencja TASS w ramach ulepszeń krążownik Admirał Nachimow ma otrzymać m.in. 10 uniwersalnych systemów wyrzutni pionowego startu, każdy z 8 pociskami manewrującymi Kalibr-NK i/lub Oniks, a w przyszłości być może także z najnowocześniejszymi rosyjskimi pociskami hipersonicznymi Cyrkon. Według wcześniejszych raportów modernizacja Admirała Nachimowa miała zakładać, aby okręt mógł pomieścić nie mniej niż 174 pociski rakietowe różnego przeznaczenia. Tym samym byłby najpotężniejszą jednostką bojową świata.

Parametry taktyczno-techniczne krążownika Admirał Nachimow

  • Załoga: 727 osób
  • Długość: 252 m
  • Szerokość: 28,5 m
  • Zanurzenie: 9,1 m
  • Napęd: System CONAS (Combined Nuclear and Steam) generujący moc 140000 KM
  • Prędkość maksymalna: 32 węzły - 59 km/h

Uzbrojenie

  • Pociski przeciwokrętowe: 20 pocisków P-700 Granit
  • Pociski przeciwlotnicze: 96 pocisków S-300F, 44 pociski OSA-MA
  • Torpedy: 10 wyrzutni 533 mm wystrzeliwujących torpedy Type 53 lub pociski systemu RPK-2 Wjuga
  • Wyrzutnie rakiet przeciw okrętom podwodnym: 2 wyrzutnie RBU-100, jedna wyrzutnia RBU-12000
  • Działka: 6 systemów obrony bezpośredniej 3S87 Kortik, podwójna armata automatyczna AK-130
  • Statki powietrzne: 3 śmigłowce Ka-27PL lub Ka-25 do działań przeciw okrętom podwodnym
Krążownik Admirał Nachimow w porcie stoczni Siewmasz@@D__MitchTwitter

Niepewna przyszłość krążownika Admirał Nachimow

Biorąc pod uwagę historię modernizacji Admirała Nachimowa, trudno od razu zakładać, że Rosjanom uda się na pewno wyprowadzić okręt w morze na lato 2025 roku. Według pierwotnych założeń, modernizacja miała się zakończyć jeszcze w okolicach 2018 roku. Potem Rosjanie regularnie przesuwali termin końca modernizacji na 2021, 2023 i 2024 rok. Nawet jeśli teraz uda się wyprowadzić krążownik na testy morskie, nie jest powiedziane, że przejdzie je na tyle dobrze, aby wprowadzić go z powrotem do służby.

Sami Rosjanie de facto budują Admirała Nachimowa na nowo, co pokazują zdjęcia z kilkuletnich prac, na których było widać nie raz całkowicie rozebrany okręt. Dla Rosjan może to być nie tylko kwestia ulepszenia swojej jednostki, ale także prestiżu, aby posiadać najmocniej uzbrojony okręt bojowy na świecie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Słynne muzeum jest w złym stanie. Luwr wymaga remontuAFP