Rosjanie wystrzelili Szatana. Sarmat to broń, której boi się cały świat
RS-28 Sarmat, zwany też Szatanem II, to najpotężniejsza na świecie broń hipersoniczna, zdolna do przenoszenia 10-15 głowic jądrowych na ogromnym dystansie. Obecnie żaden kraj nie ma jej odpowiednika.
Rosyjska armia przeprowadziła testy najpotężniejszych na świecie międzykontynentalnych pocisków hipersonicznych RS-28 Sarmat. Ta superciężka rakieta o masie 200 ton ma długość 35,5 metra, średnicę 3 metrów, może przenosić ładunki jądrowe o masie 10 ton i rozpędzić się do 25000 km/h, czyli 7 kilometrów na sekundę.
Atrybutem tej broni jest fakt, że pociski mogą manewrować w trakcie lotu, dzięki czemu są bardzo trudne do strącenia przez tarcze antyrakietowe. Pociski mają zasięg 18 tysięcy kilometrów, i po wystrzeleniu, mogą latać po całej planecie przez wiele godzin aż uderzą w wybrany cel z nieoczekiwanego kierunku. Nowa rosyjska rakieta może na swoim pokładzie przenosić nawet 10 ciężkich lub 15 lekkich głowic MIRV lub nieokreśloną liczbę hipersonicznych pojazdów szybujących Avangard. Głowice są wystarczająco silne, aby zmieść z powierzchni ziemi obszary lądowe wielkości stanu Teksas lub Francji.
Putin chwali się pociskiem RS-28 Sarmat
- Ma najwyższe parametry taktyczno-techniczne i jest w stanie przezwyciężyć wszystkie nowoczesne środki obrony przeciwrakietowej. Nie ma odpowiednika na świecie i nie będzie miał jeszcze na długo po sobie - powiedział Władimir Putin.
Ministerstwo Obrony Narodowej Rosji podało, że testy systemu odbyły się w kosmodromie Plesieck, który znajduje się 800 kilometrów na północ od Moskwy. Pocisk miał perfekcyjnie trafić w cel na poligonie na Kamczatce, ponad 5 tysięcy kilometrów dalej. Nad jądrową bronią hipersoniczną pracują również Stany Zjednoczone i Chiny, jednak to właśnie Rosja jest obecnie światowym pionierem w jej rozwoju.
- Ta naprawdę wyjątkowa broń wzmocni potencjał bojowy naszych sił zbrojnych, zapewni Rosji bezpieczeństwo przed zagrożeniami zewnętrznymi i da do myślenia tym, którzy w ogniu szaleńczej agresywnej retoryki próbują zagrozić naszemu krajowi - podkreślił Putin.
Według firmy Makeyev Rocket Design Bureau, która stworzyła rakietę, pocisk powstał wyłącznie do celów obronnych. Najnowszy test RS-28 Sarmat ma wymiar propagandowy. Niepowodzenia w inwazji na Ukrainę i zbliżające się wielkimi krokami obchody Dnia Zwycięstwa sprawiają, że Putin musi ratować pokazami testów śmiercionośnej broni tragiczny wizerunek Rosji na świecie i wśród obywateli.