Broń jądrowa
Poniedziałek, 15 stycznia 2024 (12:32)
Aktualizacja Wtorek, 20 lutego 2024 (13:04)
Broń jądrowa to uzbrojenie wykorzystujące energię jądrową. Detonacja generuje olbrzymią energię w postaci fali uderzeniowej, promieniowania cieplnego i promieniowania jonizującego, powodując zniszczenia na ogromną skalę. Potencjalna moc rażenia sprawia, że broń jądrowa jest uważana za najbardziej destrukcyjne i groźne narzędzia wojenne.
Broń jądrowa - najważniejsze informacje
Co to jest broń jądrowa?
Broń jądrowa to typ uzbrojenia, które wykorzystuje energię jądrową. Jest to najbardziej niszczycielski rodzaj broni, który kiedykolwiek został stworzony przez ludzkość.
Istnieją różne rodzaje broni jądrowej, w tym bomby atomowe, które wykorzystują rozszczepienie jądrowe, oraz bomby wodorowe, które działają na zasadzie fuzji jądrowej. Bomby wodorowe są znacznie potężniejsze od bomb atomowych.
Historia broni jądrowej rozpoczyna się w latach 30. i 40. XX wieku, kiedy to naukowcy odkryli możliwość rozszczepienia atomów.
Podczas II wojny światowej, w ramach Projektu Manhattan, Stany Zjednoczone opracowały pierwsze bomby atomowe, które zostały zrzucone na japońskie miasta Hiroszima i Nagasaki w sierpniu 1945 roku.
Po zastosowaniu broni jądrowej podczas II wojny światowej, arsenał nuklearny rozrósł się, szczególnie podczas zimnej wojny między USA a ZSRR. Mimo to, broń jądrowa już nigdy nie została użyta w konflikcie zbrojnym.
W odpowiedzi na zagrożenie, jakie niesie broń atomowa, powstało kilka umów międzynarodowych mających na celu ograniczenie jej rozprzestrzeniania i stosowania. Najważniejszym z nich jest Traktat o Nieproliferacji Broni Jądrowej (NPT) z 1968 roku, który ma na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu broni jądrowej, wspieranie współpracy w dziedzinie pokojowego wykorzystania energii jądrowej oraz dążenie do rozbrojenia jądrowego.
Inne ważne umowy to np. Traktat o Całkowitym Zakazie Prób Jądrowych (CTBT), który zakazuje wszelkich wybuchów jądrowych, zarówno dla celów wojskowych, jak i pokojowych.
Kto wynalazł bombę atomową?
Twórcami bomby atomowej byli wybitni naukowcy i inżynierowie zgromadzeni w Projekcie Manhattan. Jego dyrektorem naukowym był J. Robert Oppenheimer, uznawany za "ojca bomby atomowej".
Do kluczowych postaci należeli także Enrico Fermi, włoski fizyk, który przyczynił się do zrozumienia reakcji łańcuchowych niezbędnych do jej działania; Niels Bohr, duński fizyk teoretyczny i laureat Nagrody Nobla; Edward Teller, węgiersko-amerykański fizyk, który później pomagał w opracowaniu bomby wodorowej.
Do kluczowych postaci należeli także Enrico Fermi, włoski fizyk, który przyczynił się do zrozumienia reakcji łańcuchowych niezbędnych do jej działania; Niels Bohr, duński fizyk teoretyczny i laureat Nagrody Nobla; Edward Teller, węgiersko-amerykański fizyk, który później pomagał w opracowaniu bomby wodorowej.
Projekt nadzorował generał Leslie Groves z armii amerykańskiej.
Richard Feynman, młody i wybitny fizyk teoretyczny, także miał istotny wkład w rozwój projektu. Współpracowali oni w ramach zespołu, który łączył ekspertów z różnych dziedzin, aby zrealizować ten przełomowy i kontrowersyjny projekt.
Richard Feynman, młody i wybitny fizyk teoretyczny, także miał istotny wkład w rozwój projektu. Współpracowali oni w ramach zespołu, który łączył ekspertów z różnych dziedzin, aby zrealizować ten przełomowy i kontrowersyjny projekt.
Projekt Manhattan, który doprowadził do stworzenia pierwszej bomby atomowej, kosztował około 2 miliardów dolarów w latach 40. XX wieku, co w dzisiejszych pieniądzach równałoby się dziesiątkom miliardów dolarów.
Temat Broń jądrowa znajdziesz również w serwisie:
Więcej na temat Broń jądrowa
Broń jądrowa - Wiadomości
-
Rosja znowu straszy. Wyprowadza kompleksy nuklearne RS-24 Jars na "spacer"
Środa, 18 września 2024 (10:43)Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało, że jednostki armii rosyjskiej rozpoczęły bojowe manewry patrolowe z autonomicznymi wyrzutniami kompleksów strategicznych RS-24... -
Nowe informacje o tajnej rosyjskiej broni laserowej. Co to za sprzęt?
Wtorek, 6 sierpnia 2024 (05:45)Rosyjski strategiczny system broni laserowej Pereswiet do niedawno owiany był sporą tajemnicą, teraz jednak ujawniono część jego możliwości. Jakie zdolności oficjalnie posiada ta rosyjska... -
Rosja chce wznowić produkcję zakazanej broni. To odpowiedź na działania USA
Wtorek, 2 lipca 2024 (19:20)Broń, która niegdyś była symbolem zimnej wojny, ma w dużej liczbie powrócić do arsenału światowego mocarstwa. Rosja rozważa krok, który jeszcze dekadę temu byłby nie do pomyślenia. Co... -
USA dwukrotnie "próbnie" rozmieściły broń nuklearną na Bałtyku
Sobota, 8 czerwca 2024 (08:00)Ostatnimi czasy Amerykanie dwa razy rozmieszczali na Morzu Bałtyckim swoje najnowsze wyrzutnie zdolne do strzelania pociskami z bronią jądrową. Wszystko działo się na wyspie niedaleko... -
Holenderskie F-35 będą przenosić broń nuklearną jako pierwsze w Europie
Piątek, 31 maja 2024 (15:12)Europejski parasol atomowy dostanie nowoczesnych nosicieli. Holandia staje się pierwszym państwem w Europie zdolnym do przenoszenia głowic jądrowych samolotami F-35. Czy to kolejny etap... -
Broń jądrowa w Polsce. Czym jest Nuclear Sharing?
Środa, 24 kwietnia 2024 (12:18)Prezydent Polski Andrzej Duda publicznie stwierdził, że Polska jest gotowa na rozmieszczenie broni atomowej na swoim terytorium w ramach programu NATO Nuclear Sharing. W ten sposób Polska... -
Szwecja prowadziła własny tajny program atomowy. Co poszło nie tak?
Piątek, 19 kwietnia 2024 (16:40)Nie każdy o tym wie, ale swego czasu Szwecja, która nie prowadziła wojny od 1814 roku, miała swój tajny program atomowy. Jego celem było stworzenie bomby, która miałaby przeciwstawić się... -
Największa misja od czasów Projektu Manhattan
Poniedziałek, 25 września 2023 (17:05)Miejsce narodzin bomby atomowej, Los Alamos przygotowuje się do największej misji od czasów Projektu Manhattan. Znajdujące się w Nowym Meksyku laboratorium ma wziąć udział w najbardziej...