Rosjanie zaskoczeni nową amerykańsko-ukraińską bronią

Ukraińskie Siły Zbrojne potwierdzają, że wprowadziły do służby nowe systemy obrony powietrznej projektu FrankenSAM, które są zmorą rosyjskich żołnierzy. Wszystko przez zastosowanie technologii z USA.

FrankenSAM zaczyna siać spustoszenie w Ukrainie

17 stycznia na jednym z paneli Światowego Forum Ekonomicznego w Davos dowiedzieliśmy się, że Ukraina ma nową broń, którą stworzyła we współpracy z USA. Mowa tu o systemach obrony powietrznej programu FrankenSAM, czyli połączenia rozwiązań amerykańskiej i ukraińskiej techniki wojskowej.

O wykorzystaniu nowej broni mówił Ołeksandr Kamiszyn, minister przemysłu strategicznego Ukrainy. Zdradził, że jeden z systemów FrankenSAM w nocy 16 stycznia zniszczył swój pierwszy cel, jakim był dron kamikadze Shahed, lecący na odległości 9 kilometrów. Użycie nowej broni potwierdził rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych w rozmowie z portalem The War Zone.

Reklama

Oznacza to, że Ukraińcy zacieśniają swoją obronę powietrzną przed dronami czy pociskami rakietowymi. To niezwykle ważna wiadomość w obliczu zimowych ataków Rosjan na kluczową infrastrukturę w Ukrainie. Kijowowi pozwala zapewnić obronę w nowych rejonach, a Moskwie utrudnia terrorystyczną kampanię.

FrankenSAM to nowa nadzieja Ukrainy

FrankenSAM to nazwa wspólnego programu Pentagonu oraz Ministerstw Obrony i Przemysłu Strategicznego Ukrainy. Jego celem jest stworzenie nowej broni obrony powietrznej z połączenia zachodnich komponentów oraz systemów radzieckich, których używa Ukraina.

Publicznie ujawniono go w październiku 2023 roku, gdy Pentagon przekzał, że nowe systemy programu przechodzą testy. To jedna z największych oraz najważniejszych form kooperacji ukraińskiego i amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego. Ma zapewnić Ukrainie lepsze wykorzystanie zachodnich komponentów.

Na razie wiemy, że na FrankenSAM składają się trzy różne systemy obrony powietrznej.

Zmodyfikowana poradziecka wyrzutnia BUK z pociskami AIM-7 Sparrow/RIM-7 Sea Sparrow

To najbardziej znany system programu FrankenSAM. Wykorzystuje ukraińskie wyrzutnie rakiet ziemia-powietrze Buk-M1 w których zamiast kontenerów ze standardowymi pociskami serii 9М38, otrzymał kontenery z amerykańskimi RIM-7 Sea Sparrow. To prawdopodobnie właśnie ten system dokonał pierwszego zestrzelenia rosyjskiego drona.

Specyfika pocisków RIM-7 Sea Sparrow:

  • Długość: 3,66 m
  • Szerokość: 2,3 m
  • Waga: 226.8 kg (wersje RIM-7F i RIM-7M), 231 kg (wersja RIM-7P)
  • Napęd: silnik rakietowy na paliwo stałe Hecules Mk 58
  • Prędkość maksymalna: 4 Ma (4 939 km/h)
  • Zasięg: 22 km (wersje RIM-7F i RIM-7M), 26 km (wersja RIM-7P)
  • Maksymalny pułap: 8,5 km (wersje RIM-7F i RIM-7M), 15,2 km (wersja RIM-7P)

Niezidentyfikowana poradziecka wyrzutnia z pociskami AIM-9M Sidewinder

Według spekulacji podstawą tego rozwiązania mogą być poradzieckie wyrzutnie samobieżne 9K33 Osa, też zmodyfikowane pod kątem przenoszenia amerykańskich pocisków.

Specyfika pocisku AIM-9M Sidewinder

  • Długość: 2,87 m
  • Szerokość: 0,13 m
  • Waga: 87 kg
  • Napęd: silnik rakietowy na paliwo stałe Hercules and Bermite Mk 36 Mod 11
  • Prędkość maksymalna: ok. 2,5 Ma (3062 km/h)
  • Zasięg: 8 km

Rakiety i wyrzutnie systemu Patriot z częścią elementów systemów ukraińskich

Niewiele wiadomo o tym systemie, jednak według wstępnych ustaleń, ma bazować na wkomponowaniu istniejących ukraińskich systemów obrony powietrznej, jak radary z krajowych systemów S-300P do baterii systemu Patriot. Ma to służyć zwiększeniu efektywności zachodnich systemów, które są podstawową bronią Ukraińców w obronie przed rosyjskimi pociskami balistycznymi.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Patriot | Ukraina | Ukraińcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama