Rosjanie zasypują Ukrainę potężnymi bombami

Rosyjska armia na coraz większą skalę atakuje cele w Ukrainie za pomocą bomb lotniczych. Okazuje się, że w 2024 roku częstotliwość ataków jest aż 16 razy większa w porównaniu z 2023 rokiem.

Rosyjska armia na coraz większą skalę atakuje cele w Ukrainie za pomocą bomb lotniczych. Okazuje się, że w 2024 roku częstotliwość ataków jest aż 16 razy większa w porównaniu z 2023 rokiem.
Rosjanie zasypują Ukrainę potężnymi bombami FAB /Duinnps, Lic /Wikimedia

— W ciągu pierwszych 77 dni 2024 roku, Rosjanie zrzucili na Ukrainę ponad 3,5 tysiąca bomb lotniczych. To średnio ok. 45 bomb dziennie i 16 razy więcej w porównaniu z 2023 rokiem — poinformował wiceminister obrony Ukrainy Ivan Gavrilyuk. To pokazuje, że Rosjanie na coraz większą skalę wykorzystują lotnictwo.

45 bomb dziennie to ogromna liczba, która niesie za sobą ogromne zagrożenie dla ukraińskich żołnierzy. Tłumaczy to ostatnie ukraińskie masowe ataki na rosyjskie samoloty myśliwskie Su-35, bombowe Su-34 i wczesnego ostrzegania A-50 w obwodzie zaporoskim, chersońskim czy donieckim. Siły Zbrojne Ukrainy starają się bowiem ograniczyć aktywność rosyjskiego lotnictwa, by zapewnić większe bezpieczeństwo piechocie.

Reklama

Rosjanie zrzucają na Ukrainę coraz więcej bomb lotniczych

Rosjanie zwiększyli ataki bombami szybującymi ze względu na fakt użycia modułu UMPK, który pozwala ich bombom typu FAB zamienić się w toporny odpowiednik amerykańskiego JDAM-ER. Bomby FAB-1500 budzą przerażenie u ukraińskich żołnierzy działających na froncie. Ich moc jest tak potężna, że w promieniu 500 metrów od miejsca wybuchu wszystko przestaje istnieć, a w zasięgu 2 kilometrów następują duże zniszczenia.

Niedawno żołnierzom Sił Zbrojnych Ukrainy pierwszy raz udało się uwiecznić na dobrej jakości filmie moment i skutki ataku tą bronią na cele w mieście Berysław, leżącym w obwodzie chersońskim, tuż nad brzegiem Dniepru. Na filmie można zobaczyć moment ataku bombą i jego skutki. Za każdym razem są one opłakane ze względu na potężną głowicę.

Z bombą FAB-1500 Ukraińcy nie mają żadnych szans

FAB-1500 to kierowana bomba powietrzna, która została wyposażona w skrzydła niezbędne do manewrowania w locie. Może poszczycić się masą 1500 kg i ładunkiem wybuchowym o masie 675 kg. Po odpaleniu bomby, nad celem tworzy się obłok paliwowo-powietrzny, którego wybuch jest inicjowany dodatkowym zapalnikiem w bombie. Ta broń jest przenoszona za pomocą samolotów Su-24 i Su-34.

Dzięki zastosowaniu płynnego materiału wybuchowego, skuteczność rażenia bomby jest prawie trzykrotnie wyższa niż klasycznej bomby burzącej o tym samym wagomiarze. Po wybuchu bomby powstaje krater o średnicy 8-12 metrów i głębokości 3-4 metrów. Eksplozja może przebić zbrojony beton na grubość do 1,5 metra.

Ukraińcy atakują rosyjskie myśliwce i bombowce

Ostatnie głośne zestrzelenia rosyjskich samolotów bombowych Su-34 są ściśle powiązane z tą bombą. Otóż samoloty Su-34 najczęściej są używane do jej zrzucania właśnie w obwodzie chersońskim czy zaporoskim. Dlatego Ukraińcy postanowili masowo je neutralizować, by zapewnić sobie większy poziom bezpieczeństwa. Przypominamy, że SZU od wielu miesięcy starają się stworzyć przyczółki na lewym brzegu Dniepru w celu przygotowania się do wyzwolenia Krymu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzęt wojskowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy