Rosyjski BMPT „Terminator” weźmie udział w wojnie w Ukrainie
Rosja wysyła każdy sprzęt na Ukrainę, jaki posiada, w celu przeprowadzenia ofensywy w Donbasie. Ostatnio zaobserwowano transport czterech nowoczesnych BMPT „Terminator” w obwodzie briańskim w Rosji, który graniczy z Ukrainą. Armia rosyjska dysponuje tylko kilkoma takimi pojazdami.
BMPT Terminator - ciężki wóz bojowy
BMPT Terminator to najnowszy ciężki bojowy wóz będący wsparciem czołgów. Niedawno został wdrożony do służby liniowej i charakteryzuje się ogromną siłą ognia pozwalającą na skuteczne ich wsparcie. Terminator został zaprojektowany ze względu na doświadczenia rosyjskiej z wykorzystaniem bojowych wozów piechoty BMP-1/BMP-2 w trakcie wojny czeczeńskiej. Te pojazdy były zdecydowanie zbyt słabo opancerzone i skutecznie niszczone przez Czeczenów. Terminator ma przede wszystkim wesprzeć piechotę oraz oddziały pancerne w czasie walk toczonych na obszarach miejskich.
Pojazd został zbudowany na podwoziu czołgu T-72MBT i jest ciężko uzbrojony. Wyposażony jest w dwa działka automatyczne kal. 30 mm 2A42, jeden karabin maszynowy PK/PKS, cztery wyrzutnie rakiet przeciwpancernych 130 mm 9M120-1 Ataka-T ATGM z laserowym systemem naprowadzenia (4 pociski) umieszczonych w bezzałogowej wieży i dwóch granatników automatycznych AGS-17 kal. 30 mm.
Pojazd może prowadzić ogień jednocześnie do czterech celów. Jest to możliwe dzięki automatycznemu systemowi prowadzenia ognia "Ramka", które zawiera naprowadzenie telewizyjne, laserowe i optyczne (360-stopniowe). Uzbrojeniem wieży kieruje dowódca pojazdu, a granatnikami AGS-17 dwaj pozostali członkowie załogi. Pojazdy można dzięki systemom wykryć wiązkę laserową. Są również kompatybilne z systemami nawigacji satelitarnej GSP i GLONASS. W założeniu pojazd ma współdziałać z dwoma, a w terenie zabudowanym nawet z jednym konwencjonalnym czołgiem.
Terminator ochroniony jest pancerzem reaktywnym i dzięki zastosowaniu nowoczesnych środków obrony pojazd nie ustępuje konstrukcji T-90. Posiada również ochronę przed atakami chemicznymi i pyłem radioaktywnym oaz wyposażony jest w system obrony elektromagnetycznej, co umożliwia mu neutralizację min i improwizowanych
Początkowo Terminator nie spotkał się z dużym uznaniem w oczach rosyjskiego wojska i już myślano, że projekt został pogrzebany. Stało się jednak inaczej - Rosja zdecydowała się złożyć zamówienie na takie pojazd w 2017 roku. Został on użyty bojowo tylko podczas konfliktu w Syrii. Wcześniej na Ukrainie go nie używano.