Rosyjskie militarne złoto w rękach Ukraińców. Rosjanie pożałowali

Żołnierze z Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego, którzy pomagają Ukraińcom w walce z armią Kremla, użyli przeciwko rosyjskim żołnierzom zdobyty wcześniej pojazd BMP-1AM Basurmanin.

Bojowy wóz piechoty BMP-1AM Basurmanin
Bojowy wóz piechoty BMP-1AM Basurmanin123RF/PICSEL

Jesienią ubiegłego roku, bitwie o Awdijiwkę, Rosjanie uciekając w popłochu porzucili swój najnowszy udoskonalony bojowy wóz piechoty BMP-1AM Basurmanin. Teraz żołnierze z Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego, którzy walczą po stronie ukraińskiej i zapowiadają koniec ery Władimira Putina, wykorzystali zdobyty BMP-1AM i BTR-82A przeciwko Rosjanom w obwodzie charkowskim.

Obecnie w regionie charkowskim armia Kremla ruszyła z nową ofensywą, która ma na celu zdobycie Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy. Armia Kremla miała rzucić do walki nawet 50 tysięcy żołnierzy, jednak eksperci uważają, że to stanowczo za mało, by zrealizować cel zdobycia tak dużego miasta, jakim jest Charków.

Rosyjski nowy BMP-1AM Basurmanin przeciwko Rosjanom

Żołnierze z Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego postanowili wspomóc Ukraińców swoim najlepszym sprzętem. Żołnierze Putina mają jednak wielkiego pecha, ponieważ już giną od swojej broni, którą jakiś czas temu porzucili. Chodzi tutaj m.in. o militarne złoto w postaci zmodernizowanego bojowego wozu piechoty BMP-1AM Basurmanin. Jego testy rozpoczęły się całkiem niedawno, bo w 2018 roku, a wprowadzenie do służby nastąpiło w 2020 roku. Na Ukrainie ten pojazd zaczął pojawiać się w połowie 2022 roku.

BMP-1AM Basurmanin powstał jako kolejna modernizacja bojowego wozu piechoty BMP-1. Głównym celem było usunięcie największej wady tych pojazdów, czyli archaicznego i mało skutecznego uzbrojenia. Rosjanie dodatkowo wprowadzili unowocześnienia na podstawie doświadczenia z pierwszych miesięcy wojny.

Czym jest rosyjski pojazd BMP-1AM Basurmanin?

W BMP-1AM Basurmanin osadzono wieżę bezzałogową, a w zasadzie zdalnie sterowany moduł bojowy BPPU-1. Chodziło o standaryzację z np. transporterem opancerzonym BTR-82A. Pojazd został wyposażony w armatę automatyczną kalibru 30 mm i sprzężony z nią 7,62 mm karabin maszynowy.

Jako że masa modułu BPPU-1 nie przekracza 1700 kg, BMP-1AM zachował zdolność pływania. Została również wymieniona na nowszy model radiostacja i systemy nawigacji. Wóz otrzymał m.in. rosyjski silnik UTD-20S1, produkowany przez zakłady Barnaułtransmasz z Barnał. Wcześniej był używany standardowy UTD-20, którym był produkowany w Ukrainie.

BMP-1AM Basurmanin pięknie pacyfikuje armię Kremla

Nie zabrakło też modyfikacji zawieszenia, w celu jego wzmocnienia, oraz podniesiono poziom bezpieczeństwa załogi czy ochronę pancerza. Zastosowano m.in. maty antyodłamkowe. Pojazd waży 13 ton, może rozpędzić się do 65 km/h i oferuje zasięg do 600 kilometrów.

Basurmanin może też korzystać z przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M115 Metys. Podobno jest też wyposażony w celownik TKN-4GA lub TKN-4GA-01, który posiada kanał noktowizyjny, podnoszący realnie zasięg skutecznego ognia w nocy. Po przejęciu tej maszyny przez Ukraińców, jest wielce prawdopodobne, że dowiemy się więcej o nowej wersji rosyjskiego BMP-1.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas