Spektakularny film z powrotu na Ziemię kapsuły Orion

NASA opublikowała spektakularny materiał filmowy wykonany przez jedną z kamer, zainstalowanych na kapsule Orion, w trakcie jej powrotu na Ziemię, po pomyślnym odbyciu misji Artemis-1.

Spektakularny film z powrotu na Ziemię kapsuły Orion
Spektakularny film z powrotu na Ziemię kapsuły OrionNASA/JPLmateriały prasowe

Misja Artemis-1 rozpoczęła się w połowie listopada 2022 roku. Była pierwszym krokiem do powrotu ludzi na Księżyc. Potężna rakieta Space Launch System od NASA zabrała kapsułę Orion na ziemską orbitę i wysłała w misję oblotu Księżyca. Było to pierwsze tego typu wydarzenie od czasu misji Apollo, a mianowicie od lat 60. ubiegłego wieku.

Misja miała na celu sprawdzenie samej kapsuły i najróżniejszych systemów znajdujących się na jej pokładzie. Była ona niezwykle ważna, ponieważ dzięki niej sprawdzono w boju technologie podtrzymania życia, które będą niezbędne do umożliwienia pierwszego w XXI wieku lotu ludzi wokół Księżyca, co ma odbyć się w ramach kolejnej misji o nazwie Artemis-2. Ma ona odbyć się w 2025 roku.

W pełni udana misja oblotu Księżyca przez kapsułę Orion

Kapsuła Orion, po pomyślnym powrocie na ziemską orbitę, weszła w atmosferę i zakończyła podróż opadając na spadochronach do wód Oceanu Spokojnego na wybrzeżu Kalifornii. NASA opublikowała najnowszy film z tego wydarzenia. Możemy zobaczyć na nim ostatnią fazę lotu kapsuły. Trzeba przyznać, że cały powrót wygląda iście spektakularnie.

W październiku rozpoczęła się kilkumiesięczna kampania połączenia obu części Oriona, a mianowicie kapsuły CM i modułu serwisowego ESM, oraz testów integracyjnych całości. Niebawem odbędzie się pierwsze uruchomienie elektroniki we wspólnej konfiguracji. Na początku 2024 roku, Orion ma trafić do odnowionej po czasach programu Apollo komory próżniowej na terenie ośrodka NAOC, gdzie przejdzie symulację warunków lotu kosmicznego.

Kapsuła Orion szykowana do misji Artemis-2

Jak informuje NASA, po zrealizowaniu testów próżniowych, Orion zostanie jeszcze raz przetestowany pod względem poprawnego działania wszystkich podsystemów. Następnie kapsuła ma być wysłana do budynku MPPF, gdzie odbędzie się jego tankowanie, montaż wieżyczki systemu ratunkowego i przygotowanie do realizacji misji.

Powrót ludzi na Księżyc ma odbyć się nie szybciej niż w 2027 roku, chociaż pierwotnie planowano to na 2024 i 2025 rok. NASA planuje lądowanie ludzi w okolicach południowego bieguna Księżyca. Chodzi dokładnie o krater Shackletona. Występują w nim bezustannie zacienione miejsca, w których zgromadzony jest lód wodny. Z niego będzie można pozyskiwać wodę, tlen czy paliwo. Dodatkowo budowa bazy na granicy dnia i nocy pozwoli regulować temperaturę wewnątrz i ograniczyć zużycie energii.

Nauka, co słychać? - Sztuczna inteligencjaINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas