Stany Zjednoczone przejęły kontrabandę. Ponad 2 tysiące sztuk radzieckich karabinów szturmowych AK-47

W Zatoce Omańskiej doszło do przejęcia 2 116 sztuk radzieckich karabinów AK-47 przez amerykańskie okręty. Ma to związek z wojną domową w Jemenie i walką o wpływy Arabii Saudyjskiej i Iranu w regionie.

Setki radzieckich karabinów AK-47 zostało przejętych przez USA w Zatoce Omańskiej
Setki radzieckich karabinów AK-47 zostało przejętych przez USA w Zatoce Omańskiej123RF/PICSEL

Jak donosi Bulgarianmilitary amerykańska marynarka wojenna przejęła w ciągu kilku godzin 2 116 radzieckich karabinów szturmowych AK-47. Miało to miejsce w Zatoce Omańskiej, gdzie amerykański okręt USS Chinook prowadził patrol, podczas którego zatrzymał łódź rybacką. Znajdująca się na statku kontrabanda została przejęta. Eksperci uważają, że łódź transportowała broń z Iranu do Jemenu.

Karabiny AK-47 były przewożone przez sześciu obywateli Jemenu. Marynarka wojenna USA uważa, że miejsce, w którym łódź rybacka została przejęta, jest "popularną" drogą morską dla handlu bronią i narkotykami. Region ten jest stale patrolowany przez trzy amerykańskie okręty: USS Chinook, USS Monsoon i USS The Sullivans.

Dowódca floty, wiceadmirał Brad Cooper powiedział, że przejęcie broni było wynikiem stałego monitorowania szlaków morskich i przeciwdziałania potencjalnym zagrożeniom skierowanym przeciwko swobodnej żegludze morskiej. Jak podaje Bulgarianmilitary w ciągu ostatnich miesięcy, amerykańskie statki przechwyciły m.in. około 50 ton amunicji, a także zapalniki i paliwo do jemeńskich pocisków. W listopadzie przejęto z kolei 70 ton nadchloranu amonu, który wykorzystywany jest do produkcji paliwa rakietowego.

Kto miał otrzymać tysiące sztuk radzieckiej broni?

Marynarka wojenna USA sugeruje, że odbiorcą tysięcy karabinów mieli być jemeńscy Huti. Trzeba zaznaczyć, że koalicja arabska prowadzi wojnę przeciwko tej grupie zbrojnej. Wojna trwa już od około ośmiu lat, a ONZ klasyfikuje ją jako przyczynę jednego z najgorszych kryzysów humanitarnych na świecie.

Wojna wybuchła w 2014 roku a głównymi przyczynami były czynniki o charakterze religijnym i plemiennym. Konflikt trwa między rządem jemeńskim kierowanym przez Rashada al-Alimiego a zbrojnym ruchem Huti. Obie strony twierdzą, że stanowią oficjalny rząd Jemenu.

W 2014 roku doszło do przejęcia stolicy kraju przez Huti, co doprowadziło do przejęcia rządu. Następnie rozpoczęły się walki, w wielu regionach Jemenu. Jednocześnie zaostrzył się konflikt między sunnickimi plemionami a szyickimi Huti. Kolejnym aspektem jest regionalna rywalizacja sunnickiej Arabii Saudyjskiej z szyickim Iranem. Obie strony popierają przeciwne frakcje w Jemenie. Koalicji arabskiej udzieliły wsparcia Stany Zjednoczone, które chciały ograniczyć wpływy Iranu.

Ostatnie przejęcie karabinów AK-47 jest częścią wysiłków USA mających na celu zmniejszenie zdolności bojowych jemeńskich Huti. Jeśli dojdzie do wzrostu ich siły militarnej, może wpłynąć to na globalną gospodarkę, ponieważ Huti mogą przejąć kontrolę na południową częścią Jemenu. Dzięki czemu będą mieli szybki dostęp do cieśniny Bab al-Mandab, która dla Arabii Saudyjskiej jest najważniejszym korytarzem naftowym.

Muzyka w sercu paryskiego metra. O brzmienie dba specjalne juryAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas