To niezwykłe, co Ukraińcy zrobili ze swoim wozem bojowym. Jest nagranie

Ukraińscy żołnierze po raz kolejny pokazali istotę improwizacji na froncie, łącząc stary wóz opancerzony MT-LBu z ich nowoczesną wieżą BM-7 Parus.

Ukraińcy robią wszystko, aby zdobyć przewagę nad Rosjanami. Z tego względu często sięgają po zaskakujące "wojenne frankensteiny". Przykładem jest połączenie starego transportera gąsienicowego MT-LBu z jednym z najpotężniejszych systemów bojowych Ukraińców, czyli BM-7 Parus.

W ten sposób powstał niezwykły wóz bojowy, który przyciąga uwagę żołnierzy. Dlatego popularność zdobywa najnowsze nagranie, pokazujące maszynę w zimowej scenerii.

Jedyny taki wóz bojowy w Ukrainie

Pierwsze zdjęcia transportera MT-LBu z systemem wieżowym Parus ukazały się w lipcu br., przyciągając uwagę śledzących konflikt w Ukrainie. Nie ma jednoznacznych dowodów, że Ukraińcy stworzyli więcej niż jedną taką modyfikację. Możliwe więc, że jest to jedyny taki pojazd w ukraińskim arsenale.

Reklama

Mimo że na wojnie za naszą granicą powstaje wiele podobnych frankensteinów, ten jest niezwykły. Łączy w sobie "antyczność" bardzo uniwersalnego transportera z ogromną siłą ognia systemu wieżowego BM-7 Parus, który standardowo trafia tylko na najnowsze wozy BTR-4E. To tak jakby do starej Łady zamontować silnik z nowego Mercedesa AMG.

MT-LBu z najnowszą wieżą Ukraińców

MT-LBu to powiększona wersja wielozadaniowego transportera gąsienicowego serii MT-LB z lat 60., z większą przestrzenią wewnętrzną oraz ulepszoną nawigacją. Jego pancerz w najgrubszych punktach ma tylko 13 mm grubości, chroniąc załogę przed ogniem broni małokalibrowej. MT-LBu posiada też ulepszony silnik diesla, pozwalający na jazdę po drodze z prędkością 62 km\h.

BM-7 Parus to natomiast zdalny system wieżowy, którego główną bronią jest 30 mm działko ZTM-1. Może strzelać na odległość do 2 kilometrów, rażąc piechotę, lekkie wozy opancerzone, a nawet drony czy helikoptery. Co więcej, działko może strzelać, gdy pojazd jedzie z prędkością 10 km/h.

Operator wieży BM-7 Parus posiada optyczno-telewizyjny system celowniczy. Dowódca zaś może lepiej obserwować pole walki dzięki panoramicznemu urządzeniu obserwacyjnemu. Za dobór i monitor stanu wszystkich rodzajów broni w wieży odpowiada system kontroli walki Track-M.

Uzbrojenie systemu wieżowego BM-7 Parus:

  • Główne działko 30 mm, 300-350 sztuk amunicji
  • Karabin pomocniczy 7,62 mm, 500-2000 sztuk amunicji
  • 4 pociski kierowane Konkurs lub 2 pociski Stugna
  • Granatnik 30 mm, 29 pocisków (tylko w wersji z dwoma rakietami Stugna)
  • 6 wyrzutni granatów dymnych
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ukraińcy | wóz bojowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy