Ukraina dronową potęgą. Największe testy w historii
Ponad 70 zrobotyzowanych pojazdów naziemnych od 50 ukraińskich producentów wzięło udział w największych dotąd testach zorganizowanych przez państwową inicjatywę technologiczną BRAVE1.

Pierwsze miesiące, a nawet lata wojny, to zdecydowana przewaga ukraińskiej myśli dronowej, która pozwoliła Siłom Zbrojnym Ukrainy powstrzymywać Rosjan pomimo ich znaczącej przewagi liczebnej czy sprzętowej. Kijów uruchomił nawet specjalną inicjatywą rządową o nazwie Brave1, której celem jest promowanie innowacyjnych rozwiązań mogących przysłużyć się armii. Każdy może zgłosić swój pomysł, rejestrując się na wskazanej stronie i przesyłając swoją propozycję, a zatwierdzone projekty są opracowywane i testowane.
Ukraińskie roboty naziemne gotowe na wojnę
O skali sukcesu tego pomysłu niech świadczy fakt, że Ukraina zorganizowała właśnie największe dotąd testy zaproponowanych w ten sposób jednostek, w których wzięło udział ponad 70 zrobotyzowanych pojazdów naziemnych od 50 ukraińskich producentów. Ich zadaniem było pokonanie 10-kilometrowej trasy w warunkach maksymalnego obciążenia i przy aktywnych systemach walki elektronicznej. Test symulował realne warunki bojowe, z zakłóceniami elektronicznymi o zmiennych częstotliwościach i nieznanym wcześniej terenem.
Podczas manewrów testowano różnorodne zastosowania tych dronów naziemnych - od rozpoznania i ewakuacji rannych, przez rozminowywanie, aż po precyzyjne ataki, a testy były ściśle koordynowane z Siłami Zbrojnymi Ukrainy, które udzieliły wsparcia inżynieryjnego i nadzoru taktycznego. Co więcej, wiele z testowanych systemów jest już w użyciu i korzystają z nich m.in. 3., 5. i 92. Samodzielna Brygada Szturmowa, Gwardia Narodowa oraz siły specjalne Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i Wywiadu Wojskowego.
Autonomiczna wojna to przyszłość. Ukraina robi krok naprzód
Organizatorzy podkreślają, że większość pojazdów z sukcesem ukończyła trasę, wykazując zdolność do przenoszenia ciężkich ładunków, w tym amunicji, ładunków wybuchowych i zaopatrzenia. Dodają też, że wojna stała się brutalnym poligonem dla innowacji, więc ukraińskie systemy bezzałogowe muszą nie tylko odpowiadać na potrzeby frontu, ale wręcz je wyprzedzać.
Wyniki przerosły nasze oczekiwania - wiele systemów pokazało pełną gotowość operacyjną. To nie tylko testy - to krok w stronę stworzenia standardów operacyjnych dla robotów wojskowych - poinformował zespół BRAVE1.