Ukraina otrzyma od Litwy działa przeciwlotnicze L70. Co potrafi ten sprzęt?

Ukraińska obrona powietrzna zostanie wzmocniona nowym sprzętem, który zostanie przekazany przez Litwę. Chodzi o systemy przeciwlotnicze L70.

Prezydent Litwy Gitanas Nausėda poinformował podczas swojej wizyty we Lwowie, że działa przeciwlotnicze L70 wraz z niezbędną amunicją zostaną wkrótce dostarczone Ukrainie. Dodał również, że Wilno będzie nadal wspierać militarnie, gospodarczo i humanitarnie Ukrainę.

Litewska Państwowa Rada Obrony potwierdziła, że będzie kontynuowane przekazywanie wsparcia wojskowego. Mają w tym pomóc także litewskie przedsiębiorstwa przemysłu obronnego. Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Litewskiej przewiduje na ten cel 40 mln euro. Ponadto Litwini mają pomóc w szkoleniach ukraińskiego wojska oraz pomóc w naprawach, uszkodzonego w trakcie walk, sprzętu wojskowego.

Reklama

Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził wdzięczność Litwie za przekazanie dział przeciwlotniczych, które posłużą do ochrony ukraińskiego sektora energetycznego. W swoim wystąpieniu Zełenski powiedział: - Od pierwszych dni inwazji na pełną skalę czujemy wsparcie naszego bratniego narodu Polski i Litwy. Dziękujemy Andrzejowi Dudzie i Gitanasowi Nausėdzie za wizytę. Jestem wdzięczny za pomoc naszemu narodowi.

Jak powiedział Nausėda: - Determinacja narodu litewskiego, by wesprzeć Ukrainę, jest bezprecedensowa. 95 proc. ludności kraju opowiada się za pomocą humanitarną, 70 proc. z nich przekazało pieniądze i rzeczy dla Ukrainy. Od państwa litewskiego w 2022 roku Ukraina otrzymała wsparcie w wysokości 660 milionów euro, z czego 240 mln euro to pomoc wojskowa. Litwa będzie kontynuować tę pomoc aż do zwycięstwa.

Jak podaje litewski portal Lrt.lt, Litwa obecnie transportuje do Ukrainy setki generatorów i transformatorów, by przywrócić sprawność sektorowi energetycznemu, który ucierpiał po ostatnich rosyjskich bombardowaniach.

Co potrafi armata L70?

L70 jest armatą przeciwlotniczą, która została opracowana przez firmę Bofors i weszła do służby w szwedzkiej armii już w 1952 roku. Od 2005 roku system jest produkowany i sprzedawany przez BAE Systems AB.

Szybkostrzelność sprzętu wynosi około 240 strzałów na minutę. L70 wraz z wózkiem polowym waży prawie 5 000 kg. Prędkość pocisków osiąga 1000 m/s, a efektywny zasięg wynosi 3 000 m. Jednakże system może ostrzeliwać cele oddalone nawet o 12 500 m (maksymalny zasięg), ale szansa trafienia spada. L70 wystrzeliwuje pociski 40x365 mm R o wadze 0,96 kg. Sprzęt wyposażony jest w napęd elektrohydrauliczny, lecz w razie potrzeby można przestawić go na tryb ręczny.

L70 występują w kilku wariantach i w zależności od modelu, sprzęt wyposażony może być w elektrooptyczne i wielosensorowe systemy kierowania ogniem, dalmierze laserowe, programowanie wybuchów powietrznych, elektrooptyczne autonomiczne systemy śledzenia Felis, czy systemy celowania z napędem elektrycznym.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama