Ukraina pokazała salwę potężnej artylerii rakietowej

Marcin Jabłoński

Marcin Jabłoński

Aktualizacja

Siły Zbrojne Ukrainy mają w swoim arsenale wyrzutnię rakietową Burewij, zdolną wystrzeliwać ogromne pociski. W sieci pojawiło się najnowsze nagranie z salwy tej potężnej broni. Przedstawiamy jej możliwości.

Ukraina ma potężną wyrzutnię rakietową Burewij. To niszczyciel rosyjskich fortyfikacji
Ukraina ma potężną wyrzutnię rakietową Burewij. To niszczyciel rosyjskich fortyfikacji@OsinttechnicalTwitter
Ukraina ma potężną wyrzutnię rakietową Burewij. To niszczyciel rosyjskich fortyfikacji.
Ukraina ma potężną wyrzutnię rakietową Burewij. To niszczyciel rosyjskich fortyfikacji.@OsinttechnicalTwitter

Artyleria rakietowa to jeden z największych koszmarów Rosjan na froncie, którzy ciągle są ostrzeliwani pociskami z zachodnich wyrzutni jak HIMARS czy MLRS. Jednak boją się też równie zabójczej ukraińskiej konstrukcji Burewij. To modyfikacja wyrzutni BM-27 Uragan, o której świat dowiedział się dopiero w 2020 roku. Teraz Ukraińcy pokazali, jak wykorzystują ją do zniszczenia okupantów.

Potężny Burewij ostrzeliwuje Rosjan

Wyrzutnia Burewij jest niezwykle rzadko spotykaną bronią Ukraińców. Tak naprawdę to jeszcze dość prototypowa konstrukcja i do tej pory widziano ją tylko kilka razy na froncie, z czego jedna maszyna została zniszczona przez Rosjan. Na najnowszym filmie możemy zobaczyć jej salwę czterech ogromnych pocisków rakietowych.

Przy pierwszym i ostatnim pocisku widać odpalanie mniejszych dopalaczy, które stabilizują lot pocisku. Jeden taki pocisk ogromnego kalibru 220 mm waży 90-100 kilogramów i ma aż 4,8 metra długości. Nawet cztery wyrządzą ogromne zniszczenia, gdy tylko dolecą do celu na odległość maksymalnie 65 kilometrów.

Burewij, czyli Ukraiński Huragan

Wyrzutnie Burewij to rozwinięcie starych poradzieckich systemów wyrzutni rakietowych BM-27 Uragan, których Ukraina miała przed wojną 70 sztuk. Te już wtedy 40-letnie konstrukcje wymagały głębokiej modernizacji, aby utrzymać ich operacyjność. Podjął się tego państwowy koncern Ukroboronprom, choć nie wiadomo ile dokładnie wyrzutni Burewij powstało do tej pory.

Ze starego BM-27, Burewij przejął wyrzutnię, jednak wprowadzono do nich ulepszone ukraińskie pociski. Podstawą modyfikacji były nowe systemy kontroli ognia, które pozwalają na automatyczne odpalanie salwy z kabiny, jak i dzielenia celów z innymi pojazdami. Charakterystyczną zmianą jest także zastąpienie podwozia starej ciężarówki Ził, na Tatrę T815-7MOR89. Posiada silnik 400 km, a każde jego koło porusza się niezależnie w górę i w dół, zapewniając bardzo dobrą mobilność.

Wyrzutnia Burewij to dewastująca broń obszarowa, mogąca zniszczyć skupiska wojsk. Jego celami są zwykle lotniska czy fortyfikacje, które mogą zostać obrócone w gruzowisko jedną celną salwą. Dlatego obok precyzyjnych pocisków HIMARSÓW, takie wyrzutnie są niezwykle cenne dla Ukraińców.

Szkoccy hodowcy owiec sięgają po nowego ochroniarzaAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas