Ukraina walczy, a NATO ćwiczy. Największe manewry w historii
Pod niemieckim przywództwem rozpoczęto największe manewry powietrzne w historii NATO. Państwa członkowskie sojuszu po kilku latach przygotowań rozpoczęły 12 czerwca ćwiczenia Air Defender 2023. To największe tego typu wydarzenie w historii Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
Spis treści:
Największe manewry NATO w powietrzu
Cztery lata przygotowań, wyzwanie logistyczne dla wielu państw członkowskich i setki myśliwców, które znajdą się w trzech newralgicznych punktach przestrzeni powietrznej w Europie Środkowej. To obraz ćwiczeń lotniczych NATO Air Defender 2023, które rozpoczęły się dziś, 12 czerwca 2023 roku za naszą zachodnią granicą, czyli w Niemczech.
U naszych zachodnich sąsiadów znajdzie się łącznie 250 samolotów wojskowych z 25 państw członkowskich NATO. Same Stany Zjednoczone wysłały na ćwiczenia Air Defender 2023 aż 100 samolotów. Na liście maszyn nie zabraknie F-35 z sił powietrznych Holandii i USA, samolotów rozpoznawczych AWACS czy specjalnych samolotów do tankowania w locie i transportowców z Japonii.
NATO ćwiczy obronę Europy
Manewry Air Defender 2023 odbywające się w Niemczech obejmą 3 strefy działań. Pierwsza to północ Niemiec i obszar Morza Północnego. Na drugą strefę wyznaczono wschód kraju, a trzecią stanowią południowe regiony u naszych zachodnich sąsiadów. To duże przedsięwzięcie nie tylko z uwagi na zaangażowanie tysięcy żołnierzy i setek samolotów.
Wyzwanie będzie o tyle duże, że stanowią specjalne utrudnienie również dla organizatorów lotnictwa cywilnego. Jak podano w oficjalnych komunikatach, 3 obszary, w których odbywać się będą ćwiczenia, pozostaną tymczasowo wyłączone dla cywilnego ruchu lotniczego. Niemieckie lotniska mają być otwarte dłużej, a przestrzeń powietrzna będzie zamykana nie jednorazowo wszędzie, ale dla poszczególnych obszarów, w których odbywać się będą manewry.
Mam więc nadzieję, że jeśli wszystkie te środki wejdą w życie, nie będzie żadnych odwołań lotów.
Teoretyczny atak ze wschodu? Europa chce być gotowa
Pomysł na zorganizowanie ćwiczeń mających na celu odparcie ataku ze wschodu (bez podawania konkretnego agresora) miał narodzić się jeszcze w 2018 roku. Ta informacja ma w oczywisty sposób uciąć domysły, jakoby manewry były odpowiedzią na rosyjską agresję na Ukrainę.
Air Defender 2023 zostało zainaugurowane na lotnisku wojskowym Wunstorf w okolicy Hannoveru. Wśród państw uczestniczących w ćwiczeniach wymienia się Stany Zjednoczone, Niemcy, Holandię, Belgię, Bułgarię, Danię, Finlandię, Estonię, Grecję, Francję, Japonię, Włochy, Litwę, Łotwę, Norwegię, Chorwację, Rumunię, Szwecję, Czechy, Hiszpanię, Słowenię, Turcję, Węgry, Wielką Brytanię i oczywiście Polskę.