Reklama

Ukraina zdobyła nowoczesny rosyjski sprzęt dowodzenia i obserwacji – Cannonade

W trakcie operacji ofensywnych prowadzonych przez ukraińskie wojska w obwodzie charkowskim nasz wschodni sąsiad przejął rzadko spotykaną nowoczesną maszynę dowodzenia i obserwacji, czyli system Cannonade.

Jak podaje portal Ukrinform powołując się na StratCom: "Rzadki i nowoczesny rosyjski pojazd dowodzenia i obserwacji 1B1003 oparty na kompleksie kontroli artylerii BTR-80 1B198 "Cannonade" został przechwycony przez ukraińskie wojska w obwodzie charkowskim".

Co potrafi system Cannonade?

System kierowania ogniem artyleryjskim 1B197/1B198 Cannonade służy do automatycznego kierowania ogniem jednostek artylerii lufowej i rakietowej, które wyposażone są z kolei w zautomatyzowane systemy celowania i strzelania. Jak mówi Vladimir Shashok, dyrektor generalny Signal (rosyjskie przedsiębiorstwo wojskowe) dla RIA Novosti: - System Cannonade zapewnia rozpoczęcie ostrzału na rozpoznany przez niego cel, gdy jest on rozmieszczony na froncie w ruchu w czasie nie dłuższym niż cztery minuty, a gdy znajduje się na przygotowanych stanowiskach strzeleckich, w nie więcej niż 40 sekund.

Reklama

Dodaje także: - Wcześniej realizacja takich zadań zajmowała kilkadziesiąt minut. Zastosowanie urządzeń z zakresu automatyki pozwala na wykonywanie zadań ogniowych z arbitralnym rozmieszczeniem dział w danym obszarze stanowisk oraz wykonanie manewru przeciwogniowego, w jak najkrótszym czasie.

System jest przeznaczony do sterowania rakietami wielokrotnego startu tornado-G oraz jest w pełni skomputeryzowany i wyposażony w najnowsze systemy kierowania ogniem artyleryjskim. Zamontowane są tu optyczne urządzenia rozpoznawcze, które obejmują m.in. elektroniczno-topograficzne urządzenia referencyjne oparte na systemie pozycjonowania GLONASS.

Ponadto maszyna posiada zautomatyzowany system naprowadzania i kierowania ogniem (ASUNO) nowej generacji, który zapewnia rozpoczęcie ataku artyleryjskiego "z marszu" w ciągu zaledwie 3 min, a z przygotowanego stanowiska ogniowego w mniej niż 1 min. Podwozie systemu Cannonade oparte jest na podwoziu BTR-80. Maszyna waży prawie 14 000 kg i może osiągnąć maksymalną prędkość 80 km/h. Zasięg rozpoznawczy wynosi 6,5 km, a zasięg komunikacyjny 30 km.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy