Ukraińcy za sterami francuskich odrzutowców. Czy Rosja powinna się bać?
Ukraińscy piloci są coraz bliżej upragnionych myśliwców wielozadaniowych F-16. We Francji są już szkoleni na prawdziwych maszynach bojowych. Młodzi piloci niedługo będą gotowi powrócić na ukraińskie niebo, aby odeprzeć rosyjskiego najeźdźcę.
Szkolenie kilkunastu młodych pilotów wyselekcjonowanych przez ukraińskie lotnictwo do udziału w treningu na terenie Francji przeszło na kolejny etap. Od niedawna latają oni na bojowo-szkoleniowych maszynach Alpha Jet, samolotach używanych przez wiele krajów Europy.
Alpha Jety doskonale nadają się do szkolenia przyszłych pilotów F-16
Pozornie, te lekko przestarzałe maszyny nie wydają się najlepszym wyborem jeśli chodzi o szkolenie świeżych pilotów. Okazuje się jednak, że jest całkowicie odwrotnie. Otóż z racji tego, że są podobne wiekiem do wersji F-16, które mają zostać przekazane Ukrainie, ich awionika jest ideowo bardzo zbliżona do amerykańskich maszyn. Szkolenie młodych pilotów ma na celu przede wszystkim zbudować odpowiednie nawyki. Właśnie z tego powodu Ukraina wysłała na szkolenia młodych żołnierzy zamiast swoich doświadczonych pilotów - nawyki z maszyn radzieckich są już u nich bardzo trudne do zniwelowania. Nowoczesne maszyny szkoleniowe zaprojektowane są już w całkiem innym stylu, który utrudniałby ćwiczącym odpowiednie przystosowanie się do charakterystyki swoich przyszłych samolotów.
Alpha Jety były już z powodzeniem wykorzystywane do szkolenia pilotów F-16. Do tego celu wykorzystywały je między innymi portugalskie oraz belgijskie siły powietrzne.
Ukraina ma otrzymać kilkadziesiąt maszyn F-16
Na ten moment zapowiedziane zostały plany dostarczenia Ukrainie maksymalnie około 80 maszyn. Ich dokładna liczba nie jest znana i zależy w dużej mierze od decyzji władz USA, które muszą wyrazić zgodę na transfer uzbrojenia swojej produkcji na Ukrainę.
Młodzi ukraińscy piloci zgodnie z oczekiwaniami mają być gotowi do pilotażu F-16 pod koniec 2024 roku. Ukraina powinna jednak być w stanie już wczesnym latem zacząć operować co najmniej kilkoma maszynami, gdyż część pilotów z innych szkoleń powoli zbliża się do ich ukończenia.
Alpha Jet to zimnowojenna konstrukcja szkolno-bojowa
Opracowana we wczesnych latach 70. francusko-niemiecka maszyna weszła do służby w 1977 roku. Początkowo służyła tylko do szkolenia zaawansowanego, jednak z czasem postanowiono stworzyć z niej również lekki samolot szturmowy. Ogółem wyprodukowano około 500 samolotów Alpha Jet wszystkich wersji. Maszyny te mogły przenosić na pięciu zewnętrznych węzłach dość ograniczony zakres uzbrojenia. Należały do niego tradycyjne bomby niekierowane, pociski powietrze-ziemia AGM-65 Maverick oraz rakiety powietrze-powietrze krótkiego zasięgu AIM-9 Sidewinder lub R550 Magic.
Alpha Jety z sukcesem brały udział w wielu konfliktach zbrojnych głównie na terenie Afryki. Były tam użytkowane zgodnie ze swoim przeznaczeniem jako lekkie samoloty atakujące cele naziemne.