Ukraińska szarża na pozycje Wagnerowców w Bachmucie. Pokazali nagranie

Na zamieszczonym w mediach społecznościowych materiale filmowym widoczny jest ukraiński atak na rosyjskie oddziały zlokalizowane na wschodzie Bachmutu. W szarży zostały wykorzystane zachodnie transportery opancerzone.

Zachodnie transportery opancerzone są wykorzystywane przez Ukraińców w szarży w Bachmucie
Zachodnie transportery opancerzone są wykorzystywane przez Ukraińców w szarży w Bachmucie123RF/PICSEL

The War Zone podaje, że we wspomnianej szarży ukraińska armia wykorzystuje zachodnie transportery opancerzone - amerykańskie M113 oraz holenderskie YPR-765. Na materiale filmowym widocznych jest w sumie co najmniej kilkanaście maszyn. W tle słychać serie wystrzałów, krzyki żołnierzy - wszystko przypomina obrazy z II wojny światowej.

Transportery są w ciągłym ruchu, by zminimalizować rosyjskie szanse na trafienie. Jednocześnie takie manewry pomagają ukraińskim żołnierzom w podejściu do pozycji wroga. Jak zauważa The War Zone do przełamania rosyjskich linii obrony potrzeba czegoś więcej niż wyłącznie pojazdów opancerzonych.

Z kolei 15 marca w pobliżu miasta Novodanylivka w obwodzie zaporoskim miała miejsce próba rozpoznania rosyjskich pozycji przez siły ukraińskie - według rosyjskich źródeł operacja się nie powiodła. Media donoszą, że Ukraińcy zostali ostrzelani, kiedy dotarli do pierwszej linii okopów.

Lloyd Austin sekretarz obrony USA powiedział dla CNN w pierwszą rocznicę wojny, że Stany Zjednoczone "szkolą i wyposażają kilka brygad piechoty zmechanizowanej", które miałyby być zdolne do przełamania rosyjskiej obrony.

Amerykańskie M113 i holenderskie YPR-765

Amerykańskie transportery opancerzone M113 są już w Ukrainie co najmniej od maja 2022 roku. Waszyngton obiecał Kijowowi w kwietniu ubiegłego roku, że przekaże aż 200 maszyn tego typu. Pakiet wojskowy szacowano wówczas na wartość 800 mln dolarów.

M113 był produkowany w latach 1960-2007 - w sumie wyprodukowano ich ponad 80 000 sztuk. Posiadają dwusuwowy silnik wysokoprężny 6-cylindrowy o mocy 275 KM, zaś zbiornik paliwa o pojemności 360 litrów pozwala na pokonanie około 480 km. Maszyna może rozpędzić się do 65 km/h.

W skład uzbrojenia wchodzi karabin maszynowy Browning M2HB 12,7 mm, a załoga składa się z dwóch żołnierzy. Transporter może przewozić w sumie 10 osób. Pancerz zbudowany jest ze spawanych płyt aluminiowych o grubości od 12 do 44 mm, co zapewnia ochronę przed ostrzałem pocisków kalibru do 12,7 mm oraz przed odłamkami granatów ręcznych.

YPR-765 był standardową maszyną holenderskiej piechoty pancernej do 2012 roku, kiedy został wycofany ze służby. W magazynach tego kraju może znajdować się nawet 500 egzemplarzy. Pojazd służy głównie do szybkiego przemieszczania żołnierzy, z kolei w założeniach maszyna wytrzymuje prawie wszystkie warunki terenowe i dodatkowo może służyć jako amfibia.

Modelem bazowym dla wersji XM765 był M113A1. Głównym uzbrojeniem jest działo pokładowe Oerlokon kalibru 25 mm. Dodatkowo maszyna posiada współosiowy karabin maszynowy FN MAG kalibru 7,62 mm. W YPR-765 zamontowany jest silnik Detroit Diesel Allison 6V-53T o mocy 267 KM. Sprzęt rozpędza się do 65 km/h i przy pełnym zbiorniku paliwa może przejechać około 485 km.

Rosja i Chiny ruszają na podbój Arktyki?Deutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas