USA testuje Abramsy z nowym eksperymentalnym systemem rozpoznawania celów opartym na sztucznej inteligencji

Armia Stanów Zjednoczonych ciągle próbuje unowocześnić swoje czołgi Abrams i dostosować je do przyszłych potencjalnych bitew. Teraz USA testuje nowe czujniki wyposażone w sztuczną inteligencję.

USA opracowuje nowe systemy, które będą działały w oparciu o sztuczną inteligencję
USA opracowuje nowe systemy, które będą działały w oparciu o sztuczną inteligencję123RF/PICSEL

Jak donosi The War Zone w mediach pojawiły się nowe zdjęcia amerykańskiego czołgu M1 Abrams, który wyposażony jest w specjalny system rozpoznawania celów, który działa w oparciu o sztuczną inteligencję. Głównym zadaniem tego sprzętu ma być przyspieszenie wykrywania zagrożeń.

Zdjęcia zostały opublikowane na stronie Defense Visual Information Distribution Service (DVIDS). The War Zone podaje, że zostały one zrobione w trakcie pięciotygodniowego wydarzenia Project Convergence 2022 5 listopada 2022 roku, lecz zostały opublikowane dopiero 13 lutego 2023 roku.

Portal zauważa, że amerykańskie wojsko połączyło siły z inżynierami i naukowcami z C5ISR, by dokonać testów prototypu technologii opracowywanej w ramach programu ATLAS. Według dostępnych informacji do tej pory przeanalizowano działanie i zakres możliwości pozyskiwania, raportowania i śledzenia celów w "realistycznym środowisku bojowym".

The War Zone sugeruje, że nowy instrument może być podłączony docelowo do I-MILES CVTESS, który służy do wykrywania i "punktowania" trafień z pomocą laserów. Jak podaje DVIDS, ATLAS "wykorzystuje najnowocześniejsze technologie wykrywania i algorytmy uczenia maszynowego do automatyzacji zadań ręcznych podczas pasywnego pozyskiwania celów, umożliwiając załogom zaangażowanie trzech celów w tym samym czasie".

Testy mają na celu przyspieszenie rozpoznawania celów, dzięki eksperymentowaniu i wdrażaniu do systemów sztucznej inteligencji, co eliminowałoby potrzebę polegania przez załogę wyłącznie na ręcznym lokalizowaniu wrogich jednostek.

Jak zauważa The War Zone, mimo zastosowania nowych rozwiązań, systemy nadal potrzebują człowieka, by wybrać cele, które mają zostać zaatakowane. Ponadto człowiek wybiera jakim rodzajem broni i rodzajem pocisku dokonać ostrzału. Dr John Graybeal z Human Perception Laboratory powiedział w 2021 roku: - ATLAS wykorzystuje wspomagany system rozpoznawania celów, który skanuje pole widzenia, więc żołnierz jest wspomagany przez system sztucznej inteligencji, który również przeszukuje pole bitwy.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas