Włochy dostarczą Ukrainie kolejne systemy obrony powietrznej! Co zawiera nowy pakiet?

Rzym zapowiedział, że w ramach szóstego pakietu pomocy wojskowej zostanie przekazany Ukrainie system obrony powietrznej SAMP-T oraz system Skyguard. Co potrafi ta broń?

Giorgia Meloni, premier Włoch, zapowiedziała, że powstaje nowy pakiet wojskowy dla Ukrainy, który ma pomóc naszemu wschodniemu sąsiadowi w ochronie infrastruktury krytycznej. Meloni powiedziała: - Dużo nad tym pracowaliśmy razem z Francją, aby szybko połączyć nasze technologie, System obrony powietrznej SAMP-T jest bardzo ważny, ale nowy pakiet pomocowy obejmuje także inne systemy m.in. Skyguard -. Według deklaracji Rzym ma ponadto pomóc Ukrainie w rozminowywaniu jej terytorium.

Systemy obrony powietrznej od Włoch

System Skyguard Aspide jest naziemnym przeciwlotniczym systemem rakietowym, który powstał w trakcie wspólnych działań Włoch i Szwajcarii. Sprzęt zamontowany jest na mobilnej platformie. Pociski osiągają prędkość 1324 m/s, posiadają również półaktywny radar, a ich głowica waży 30 kg. Mogą one niszczyć cele znajdujące się na wysokości do 8 000 m w maksymalnej odległości 35 km. Bazą do opracowania tych rakiet  był amerykański pocisk RIM-7E Sea Sparrow. Typowa jednostka składa się z dwóch bliźniaczych dział oraz z radaru służącego do kierowania ogniem.

Reklama

System SAMP/T opracowany został przez konsorcjum Eurosam. Niszczy wszelkiego rodzaju obiekty latające w zasięgu do 150 km i wysokości do 25 km. Wykorzystywane są tu rakiety Aster 30, których waga osiąga ponad 500 kg, średnica wynosi 180 mm, a długość 4,2 m. Pociski lecą ze średnią prędkością 1400 m/s. Systemy są zainstalowane na ciężarówkach 8x8.

Sprzęt posiada specjalny komputer MAGIC5, dwie konsole MARA, których zadaniem jest nadzór i identyfikacja celów. Podsystemy posiadają również kontrolę w sterowaniu sekwencją ostrzału. SAMP/T wyposażony jest także w moduł radarowo-identyfikacyjny, w skład którego wchodzi wielofunkcyjny radar 3D. Współpracując z innymi radarami, zasięg wykrywania wrogich celów zwiększa się do 120 km.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy