Zgotuje Rosjanom piekło! Ukraina prezentuje system Bogdana 2S22

Daniel Górecki

Daniel Górecki

Aktualizacja

Ołeksandr Ołeksijowycz Pawluk, Dowódca Wojsk Lądowych Ukrainy, oficjalnie zaprezentował najnowszą generację ukraińskiego samobieżnego systemu artyleryjskiego 2S22 "Bogdana". Co potrafi ta ukraińska innowacja?

Ukraina pracowała nad nim od początku wojny. To zmodernizowany system 2S22 Bogdana
Ukraina pracowała nad nim od początku wojny. To zmodernizowany system 2S22 BogdanaOłeksandr Ołeksijowycz Pawluk, Dowódca Wojsk Lądowych Ukrainydomena publiczna

Informacje o tym, że ukraińskie wojsko testuje opracowywany lokalnie prototypowy system artyleryjski 2S22 Bogdana, docierają do nas już od początku rosyjskiej inwazji. Co ciekawe, w momencie wybuchu wojny Kijów dysponował zaledwie jednym egzemplarzem, ale ten przetrwał 11 miesięcy walki i odegrał ogromną rolę w walkach o słynną Wyspę Wężową, stąd decyzja o intensywnych pracach rozwojowych. 

W styczniu ubiegłego roku Ołeksij Reznikow, aktualnie były już minister obrony Ukrainy, zapowiadał, że zachodnie czołgi dostarczone w ramach pakietów pomocy będą wspierane przez tę ukraińską myśl techniczną, która trafiła do seryjnej produkcji (pierwsze jednostki miały zostać dostarczone w ciągu kilku miesięcy). Pod koniec 2023 roku w sieci zaczęły pojawiać się zaś informacje, że 1. Brygada Specjalnego Przeznaczenia jako pierwsza została wyposażona w zmodernizowane działa samobieżne 2S22 Bogdana ze zautomatyzowanym systemem ładowania.

Co potrafi 2S22 Bogdana?

Wygląda na to, że teraz ukraińskie siły zbrojne są w końcu gotowe, by oficjalnie zaprezentować ten system, ujawniając przy okazji inne zastosowane ulepszenia. To czym dokładnie jest 2S22 Bogdana? To kołowa armatohaubica samobieżna kal. 155 mm, spełniająca standardy NATO, opracowana przez Nowokramatorski Zakład Budowy Maszyn (NKMZ) z Kramatorska.

Jest zamontowana na podwoziu ukraińskiej ciężarówki z napędem 8x8 (prototyp z listopada wykorzystywał sześciokołowy model KrAZ-6322, więc zaszły tu pewne zmiany), która posiada opancerzoną podwójną kabinę i magazyn pozwalający na transport ok. 20 pocisków. Dysponuje ona zasięgiem 0,78-42 km dla amunicji klasycznej (pociski odłamkowe) i 50-60 km dla amunicji ze wspomaganiem rakietowym.

Bogdana jest w pełni ukraińską innowacją, służącą w naszych jednostkach i sprawdzającą się jako niezawodny, celny i łatwy w obsłudze system artyleryjski
czytamy w oświadczeniu Pawluka.

Ukraińska myśl techniczna. Zautomatyzowany system ładowania

Nowa wersja posiada również zautomatyzowany system ładowania, który pozwala osiągnąć średnią szybkostrzelność na poziomie sześciu strzałów na minutę. Samo działo kalibru 155 mm może pochwalić się poziomym kątem obrotu od -30 stopni do +30 stopni i kątem uniesienia od -5 stopni do +65 stopni. Przejście tej samobieżnej jednostki artylerii z pozycji transportowej do pozycji bojowej i odwrotnie zajmuje zaledwie 90 sekund.

Jak dowiadujemy się z zapowiedzi, przy maksymalnej prędkości 80 km/h i zasięgu 700 km, "Bogdana" zapewnia więc zarówno mobilność, jak i wytrzymałość operacyjną - zwłaszcza że producent zapowiedział też dalszą automatyzację procesów naprowadzania i strzelania.

Jak dodaje jednak Ołeksandr Pawluk, skuteczność tego systemu zależy nie tylko od możliwości samego wyposażenia, ale i dobrze wyszkolonego personelu, dlatego konsekwentnie prowadzone są szkolenia i ćwiczenia podnoszące umiejętności operatorów w różnych warunkach pogodowych.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas