Apple zdominowało chiński rynek smartfonów

Raport Counterpoint jasno wskazuje, że w ostatnim kwartale w Chinach najbardziej popularną marką smartfonów było Apple. Gigant z Cupertino pod koniec 2021 roku osiągnął rekordowy wynik w Państwie Środka.

Apple jest jedną z najbardziej popularnych firm produkujących smartfonów. Przedsiębiorstwo sygnowane logiem nadgryzionego jabłka sprzedaje najwięcej flagowych urządzeń spośród wszystkich producentów telefonów komórkowych. Jednak inne firmy nadrabiają sprzedażą bardziej budżetowych smartfonów.

Raport Counterpoint wskazuje, że iPhone’y były najlepiej sprzedającymi się smartfonami w Chinach w ostatnim kwartale 2021 roku. Wynik o tyle dziwi, że jest to absolutny rekord Apple. Smartfony z logiem jabłka nie były na pierwszym miejscu w rankingu w Państwie Środka już od sześciu lat. Skąd zatem ta zmiana? Z pewnością głównym czynnikiem była jesienna premiera urządzeń z serii iPhone 13. Analityk Mengmeng Zhang wskazuje, że za sukces Apple odpowiada również dobrze przemyślana strategia cenowa i przyciągnięcie dawnych użytkowników flagowców Huaweia.

Reklama

W ostatnim kwartale 2021 roku, Apple stało się najlepiej sprzedającą się marką smartfonów w Chinach z wynikiem 23 proc. udziału w rynku. Jest to o 32 proc. lepszy wynik niż w tym samym czasie w zeszłym roku i o 79 proc. wyższy niż w poprzednim kwartale. Na drugim miejscu znalazło się Vivo z wynikiem 19 proc. Zaraz za nim OPPO - 17 proc.

Sytuacja na chińskim rynku jest na tyle dynamiczna, że w ciągu całego roku, było trzech kwartalnych liderów. Pierwszy kwartał należał do OPPO, wspomaganego przez OnePlusa. W drugim i trzecim górowało Vivo dzięki swojej serii X70. Z kolei w ostatnim kwartale na prowadzenie wysunął się Apple. Jeśli weźmiemy pod uwagę cały 2021 rok, to na pierwszym miejscu w sprzedaży smartfonów znajdzie się Vivo, na drugim OPPO, a Apple zajmie trzecią pozycję.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Apple | iPhone | Vivo | Oppo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama